Vitukui buvo tik treji metai, kai jis neteko motinos. Ji žuvo jo akyse, spėjusi nustumti sūnų nuo didžiulės greičiu atlėkusio motociklo. Jos raudona suknelė lyg liepsna sužibo, o tada stojo tyla ir tamsa. Ilgai berniukas negalėjo atsigauti, kol medikai padarė viską, ką galėjo, ir galiausiai atsimerkė.
Visi baiminosi akimirkos, kai jis paklaus apie motiną ar pradės ją kviesti, tačiau Vitukas tylėjo. Jis tylėjo pusę metų, kol vieną naktį pabudęs sušvytėjo: „Mama!“ Tada sapne sugrįžo atmintis ir akyse vėl liepsnojo raudona ugnis. Tuo metu Vitukas jau gyveno vaikų namuose ir nesuprato, kodėl jis čia atsidūrė. Jam buvo įprasta eiti prie didelio lango, iš kurio matėsi kelias ir pagrindinė alėja, ir žiūrėti į tolį.
– Na, ko čia visada stovi? – burbėjo sena auklėtoja Tamara, vikriai plovusi grindis.
– Laukiu mamos. Ji atvažiuos pasiimti manęs.
– Na, na… – atsidusdavo Tamara. – Nereikia čia stovėti ilgai. Eik geriau, pavaišinsiu arbata.
– Gerai, – sutikdavo berniukas, bet vėl grįždavo prie lango ir stebėjo kelią, krūptelėdamas, kai kas nors priartėdavo prie vaikų namų.
Diena sekė dieną, mėnuo mėnesį, o Vitukas taip ir nepaliko savo posto, laukdamas tos akimirkos, kai pilką pilką dieną išsiskirtų raudona suknelė ir motina, ištiesdama rankas, pasakytų: „Pagaliau radau tave, sūnau!“
Tamara verkdavo, žiūrėdama į vaiką, labai jo gailėdama, bet negalėdama nieko padėti jam. O su Vituku kalbėjo gydytojai, psichologai, kiti žmonės, aiškindami, kad taip ilgai nereikia laukti motinos, nereikia dieną naktį lūkuriuoti prie lango, juk yra daug kitų užsiėmimų, žaidimai, bendravimas su draugais. Vitukas nustebęs žiūrėdavo į tuos keistus suaugusius, linkčiojo jiems, pritardamas, bet vos tik jie paleisdavo, vėl eidavo prie savo lango. Kiek kartų Tamara, eidama į darbą, matydavo berniukas siluetą per stiklą, net negalėjo suskaičiuoti, kiek kartų atsisveikindavo su juo.
Tą dieną Tamara sugrįžo, pažvelgė į vaiką ir keliavo namo, lėtai vilkdama pavargusias kojas. Tilto, vedančio per geležinkelį, kitame gale stovėjo jauna moteris, įtemta žiūrinti žemyn. Staiga ji padarė neaiškų judesį, ir Tamara suprato, kad moteris nori tai padaryti.
– Na ir tuščia galva tu esi, – pasakė ji, priartėjusi.
– Kas? Ką sakėte? – paklausė nepažįstamoji, griežtai į ją žiūrėdama.
– Tuščia galva, sakau! Ar nesupranti, kad atimti sau gyvybę yra didelė nuodėmė? Ne tu ją pasirinkai, ne tau ją ir baigti?
– O jei daugiau nebegaliu?! – su iššūkiu šaukė moteris. – Jei neturiu jėgų? Jei nematau prasmės?! Ką tada?!
– Tada eik pas mane. Aš čia pat gyvenu už perėjos. Ten ir pakalbėsime. Čia nebūtina stovėti.
Tamara tyliai nuėjo, nesidairydama ir sulaikiusi kvėpavimą. Už jos pasigirdo moters žingsniai, ir Tamara atsiduso, dėkinga, kad spėjo laiku.
– Kuo vardu esi, kudikė?
– Ugnė.
– Ugnė… Mano dukrą taip vadino. Ji mirė prieš penkerius metus. Ar susirgusi sunkiai, per metus sudegė, mane palikdama našle, be vaikų, be anūkų, be vyro. O mane Tamara vadina. Taip, įeik, štai mano būstas. Ne rūmai, bet savo. Dabar persirengsiu ir sutvarkysiu stalą, vakarieniausime ir gurkšnosime arbatą, viskas susitvarkys. Ugnė dėkingai pažvelgė į pagyvenusią moterį ir nusišypsojo jai.
– Ačiū jums už viską, teta Tamara.
– Taip… Ačiū… Oi, Ugnytė, gi moteriai visada sunku gyventi žemėje. Kiek ašarų, kiek kentėjimų reikia ištverti. Bet kraštutinumai yra blogiausia.
– Ne pagalvokite, – kalbėjo Ugnė, šildydama rankas šiltos arbatos puodelyje, – aš iš esmės stipri. Bet pastaruoju metu jaučiuosi tarsi praradusi protą.
Ugnė gimė kaime ir iki septynerių metų gyveno nesuprasdama skausmo. Tėvas ir motina ją mylėjo, nes ji buvo vienintelis jų vaikas. Bet šeima sugriuvo. Tėvas paliko jas ir išvykosi kažkur, pasirodė, kad jis keletą metų turėjo kitą šeimą ir kitų vaikų. Motina, nesugebėjusi to atlaikyti, pradėjo gerti ir liejo pyktį ant dukros.
Vėliau, keršydama vyrui, su kuriuo taip ir neišsiskyrė, ji pradėjo vestis į namus svetimus vyrus. Ji apleido visus namų ruošos darbus ir visa našta krito ant mažametės dukters pečių. Tiesa, netrukus motinos geriokai išvogė tai, kas liko iš tėvo.
Ugnei teko dirbti pas kaimynus, kasdien padėdama su daržų ravėjimu ar kitais darbais, už kuriuos gaudavo maisto produktų, ir mergaitė maitino savo netvarkingą motiną, nieko už tai negavusi. Gerų žodžių ji seniai nebelaukė, supratusi, kad nebus normalios šeimos su motina.
Tėvas per visus metus nė karto joms nepaskambino, nepaklausė, kaip sekasi be jo. Kažkas sakė Ugnei, kad jis išvyko į kitą šalį, ir mergina suprato, kad daugiau niekada jo nematys.
Kiek skaudulių ir pažeminimų nešė Ugnė, tai žinojo tik ji pati. Skurdas neleido jai turėti draugių, o vaikinai vengė vietinės girtuoklės dukters, tad ji kaip niekas kitas kentėjo nuo vienišumo. Jų kaimas buvo gana pasiturintis, ir tokios šeimos kaip Ugnės buvo vos viena kita. Todėl mergaitė nuo jaunystės tapo atstumta mažoje bendruomenėje.
Vieną naktį, kai penkiolikos metų Ugnė miegojo savo mažutėje kambaryje, išsiveržė girta motinos draugužis. Tik per plauką mergaitė išsigelbėjo, išlipdama pro langą.
Iki aušros ji prasėdėjo už seno sersano, o kai užtikrino, kad namie viskas nurimo, tyliai sugrįžo į kambarį, pasiėmė dokumentus, ištraukė iš slaptavietės pinigus, susikrovė į krepšį keletą daiktų ir, nesidairydama atgal, paliko namus, kad niekada nebegrįžtų.
Vakarop atvyko jos tėvas Jonas, kad susitiktų su dukra. Jis buvo šokiruotas tuo, ką pamatė, ir pradėjo ieškoti Ugnės, apklausdamas kaimynus, tačiau niekas nieko nežinojo. Pagaliau Jonas sužinojo, kaip dukra gyveno visus tuos metus. Ilgai jis sėdėjo savo brangioje mašinoje ir keikė save už tai, kad per vėlai susigrąžino ir sugrįžo.
Jonas ilgą laiką dirbo tolimųjų reisų vairuotoju ir per vieną reisą susipažino su turtinga vieniša moterimi Galina. Ji keletą kartų pasinaudojo transporto įmonės, kurioje jis dirbo, paslaugomis ir kiekvieną kartą reikalavo, kad atvyktų būtent Jonas. Ji jam patiko tiek išoriškai, tiek charakteriu, ir Galina padarė viską, kad jį gautų. Taip ir nutiko. Per kelis jų susitikimų metus moteris pagimdė du sūnus, o tada pranešė Jonui, kad išvyksta iš Lietuvos.
– Nori gyventi su mumis, važiuok kartu. Jei nenori – grįžk pas savo žmoną. Aš tave labai myliu, Jonai, ir man taip sunku be tavęs, bet nenoriu spausti. Pats pasirink.
Ir Jonas pasirinko ją. Aišku, jam gaila buvo dukters palikti, bet nenorėjo daugiau plyštis į dvi šeimas. O ir Ugnės motina jam įgriso savo nuolatiniais priekaištais ir pavydumu. O dar girtuokliavimas buvo pernelyg dažnas.
Kartą, kai Ugnė buvo mokykloje, Jonas grįžo namo ir rado žmoną su kažkokiu vyru. Tai išsprendė viską. Kai mergaitė grįžo namo, matė tik girtą motiną. Ji ir pasakė dukrai, kad tėvas jas paliko ir nebegrįš. Namo grįžti nelabai norėjo ir Ugnė.
Ji išvyko į miestą ir ten ieškojo darbo. Jai sekėsi ir su būstu. Gera senyvo amžiaus ponia Zinaida išnuomojo jai mažą kambarį, kurį mergina apmokėjo už tris mėnesius į priekį. Kai laikotarpis pasibaigė, močiutė pasiūlė mandagiai ir darbščiai nuomininkei prižiūrėti ją ir už tai gyventi nemokamai.
Penkerius metus mergaitė rūpinosi savo namų šeimininke, paskutinius dvejus metus senolė ir visai buvo gulinti. Kai jos neliko, išverkusi nuo gailesčio Ugnė sužinojo, kad tapo Zinaidos paliktosios turto savininke ir dabar turėjo savo butą, nors jis buvo miesto pakraštyje ir labai mažas.
Kartą Ugnė susipažino su Jurijumi, kuris labai jai patiko. Jis buvo solidus, dirbo banke, ir Ugnė manė, kad likimas vėl jai šypsojosi. Dviejų metų laiminga santuoka pasibaigė tą dieną, kai Ugnė užtiko vyrą su kita moterimi. Jurijus neatsiprašinėjo ir nebandė aiškinti. Jis išsivarė meilužę, o tada mušė Ugnę taip, kad ji atsidūrė ligoninėje.
Moteris nesuspėjo pranešti Jurijui, kad yra nėščia. Ji prarado vaiką, ir gydytojai sakė, kad vargu ar galės dar kartą pastoti. Nebeturėjo nei šeimos, nei vyro, nei namų. Net butą, kurį paveldėjo iš Zinaidos, Jurijus pardavė po metų nuo vestuvių ir įsigijo gerą automobilį. Tada Ugnė neprieštaravo, nes mylėjo vyrą ir manė, kad visą gyvenimą kartu su juo gyvens.
Išrašyta iš ligoninės, Ugnė ėjo niekur nesidairydama ir kojos pačios atvedė ją prie geležinkelio tilto. Tamara atidžiai klausėsi savo svečio, nė karto nepertraukė, o kai ji nutilo, pasakė:
– Na, tai dar nieko. Bet gyventi reikia, supranti? Tu tokia jauna, viskas tavo priešakyje, ir meilė, ir laimė. Patikėk. Laikinai apsigyvenk pas mane, aš dirbu visą dieną, o grįžtu tik vėlai vakare.
Dvi savaites Ugnė pragyveno pas Tamarą. Dar vienas svetimas žmogus dovanojo jai viltį geresniam, ir jis netrukus išsipildė. Kartą užsuko pas juos naujasis pareigūnas Grigorijus, norėdamas susipažinti su tais, kurie gyvena jo rajone. Tamaros namuose nebuvo, todėl jis pakalbėjo su Ugnė, pažadėjęs grįžti, kai šeimininkė sugrįš. Jis iš tikrųjų grįžo keletą kartų ir greitai tapo Olego Grigorijumi.
Vieną kartą Grigorijus paskambino Ugnei ir paklausė, ar ji pažįsta Savelskį Joną.
– Taip, tėvas mano.
– Ugnė, jis daug metų tavęs ieškojo.
Ir štai ji laiminga ir turtinga tapo. Tėvas, džiaugdamasis, kad jo dukra atsirado, nupirko jai gerą butą, atidarė solidžią banko sąskaita, padėjo rasti gerą darbą, pažadėjo dažniau lankytis.
Kartą Ugnė nusprendė aplankyti Tamarą, atsidėkoti už gerumą, pasišnekučiuoti su gera senolė. Ji atvyko laiku, Tamara gulėjo karščiuodama, silpna ir bejėgė.
– Kažkoks priepuolis mane pašalino, Ugnute! Bijau, kad neišliksiu.
– Na, ne, teta Tamara. Aš jau iškviečiau greitąją, jie tuoj atvyks ir viskas bus gerai. Ar pasitiki manimi?
– Tikiu. O dabar paklausyk. Juk žinai, kad dirbu vaikų namuose. Yra ten vienas berniukas, Vitas. Jam neseniai penkeri suėjo. Aš jam savo butą noriu palikti, ten virš lentynos yra testamentas. Tebūna jis pas tave.
– Kas tai per berniukas? Kaip jį atpažinsiu?
– Atpažinsi. Jis vienintelis toks. Dvejus metus jau stovi prie antro aukšto lango, vis laukdamas savo mirusios motinos. Ji sakė, atvažiuos su raudona suknele…
Greitoji medicinos pagalba nuvežė Tamarą į ligoninę. Ilgai ji ten gulėjo, galiausiai išvyko į sanatoriją. Viską Ugnei apmokėjo – gydymą ir kelialapį. O kai sugrįžo į darbą, pirmiausia pamatė tuščią langą. Kas nors Vitą įsivaikino.
Vaikai greitai pasakojo, kad galiausiai pas jį atėjo jo motina. Iš tikrųjų vieną rytą vos Vitas atsikėlė ir atvyko prie savo posto, kaip ant alėjos pamatėsi moteriškas siluetas. Berniukas sušuko ir prispaudė ranką prie stipriai drebančios širdies: moteris su raudona suknele tiesiai į jį žiūrėjo ir pamojavo ranka.
– Mama!
Vitas bėgo pas ją, bijodamas, kad ji neišeis, paliks jį. Bet ji, išskėstomis rankomis, skubėjo jam pasitikti.
– Mama! Mamyte, brangioji! Aš žinojau, tikėjau, kad tu atvažiuosi! Laukiau tavęs, mama…
O Ugnė verkė, apkabindama ploną veidą, tvirtai įsitikinusi, kad padarys viską, kad šis mažylis nepatirtų daugiau skausmo. Nuo tos dienos prabėgo nemažai laiko. Ugnė ir Grigorijus gyveno didelėje namoje, augino Vitą, kuris ruošėsi eiti į mokyklą ir laukė brolio gimimo. Su jais gyveno ir močiutė Tamara, nuoširdžiai dėkinga Ugnei ir Grigorijui už viską. Ir šios šeimos tyli laimė slypėjo toje meilėje, kurią jie kasdien dalijosi vienas kitam.