Viename mažame miestelyje šiaurės Lietuvoje, kur žiemos vakarus apgaubia tylumas, o šeimos dramos vyksta už uždarų durų, mano gyvenimas vos neišsirito dėl vyro išdavystės. Aš, Gintarė, su Tomasu pragyvenau beveik 17 metų, auginome dukrą, tikėjome savo šeima. Bet jo staigus sugrįžimas ir žodžiai apie skyrybas sudaužė mano širdį. Tik mamos patarimas išgelbėjo mane nuo nevilties ir padėjo atgauti tai, ką vos nepraradau.
Mes su Tomasu buvome kartu nuo jaunystės. Mūsų dukra, Austėja, tapo mūsų gyvenimo šviesa. Nors ir nebegėrėme prabangos, bet už viską kas reikalinga užteko, ir aš buvau patenkinta. Gyvenome jaukioje dviejų kambarių bute, kurį paveldėjau iš senelio. Aš niekada nesiskundžiau, bet Tomas visuomet siekė daugiau. Kai jam pasiūlė darbą Švedijoje, jis nusprendė, kad tai mūsų šansas į geresnį gyvenimą.
Aš buvau prieš. Širdis man šnibždėjo, kad išsiskirstymas mus sugriaus. Bet mūsų šeimoje paskutinis žodis visada buvo Tomo. „Vyksiu užsidirbti namams, – pareiškė jis. – Austėjai augant, reikės jai įpirkti butą, sumokėti už vestuves. Ir mašiną jau reikia keisti. Kito kelio nėra.“ Aš nusileidau, nors baimė gniaužė krūtinę.
Pirmieji mėnesiai be jo buvo sunkūs, bet kupini vilties. Mes skambindavome kiekvieną dieną. Tomas ilgėjosi, kalbėjo šiltus žodžius, o aš jį palaikydavau, kiek galėdavau. Jis žadėjo, kad viskas dėl mums, dėl Austėjos ateities. Bet po pusmečio kažkas pasikeitė. Aš pajutau – moteriška intuicija nemeluoja.
Tomas tapo šaltas. Skambučiai sutrumpėjo iki poros minučių, jis grasindavosi, kad pavargęs, užsiėmęs, turi skubų darbą. Jo balsas, anksčiau kupinas šilumos, tapo svetimas. Bandžiau varyti mintis apie išdavystę, bet jos grįždavo kaip tamsios šešėliai. Kaip jis galėjo pamiršti 17 mūsų meilės metų? Juk išvyko dėl šeimos, dėl namo, dėl dukros! Bet abejonės augo, ir aš pradėjau įtarinėti blogiausią.
Praėjo dveji metai. Tomas beveik nustojęs skambinti – kartą per du ar tris mėnesius, žinutės atėsdavo dar rečiau. Aš supratau: jis turi kitą. Ši mintis buvo kaip smūgis po šonkauliais. Nemiegojau naktimis, galvodama, kaip jis kuria naują gyvenimą, kol mes su Austėja jo laukiame čia. Galvojau, kaip jį sugrąžinti. Net norėjau prisimesti, kad esu serga, kad tik jis sugrįžtų. Bet nereikėjo. Tomas pats paskambino ir pasakė, kad greitai grįš. Mano intuicija rėkė: tai ne į gerą.
Pasiruošiau jo atvykimui kaip mūšiui. Pakvietiau mamą, kad suteiktų paramą. Ji tarė: „Daryk viską, kad jis sugrįžtų į šeimą.“ Ir tada davė netikėtą patarimą, kuris tapo mano išgelbėjimu: „Jeigu jis sakys, kad turi kitą, nepasiimk. Pasakyk, kad netiki. Įrodyk, kad esi geriausia, kad niekas jo nemylės taip kaip tu. Kovok už savo vyrą!“
Aš įsikabinau į šiuos žodžius kaip į gelbėjimosi ratą. Bet baimė neišsilaisvino – žinojau, kad Švedijoje jis turi kitą moterį. Kai Tomas įėjo į namą, mano širdis sustojo. Jis atrodė pavargęs, bet svetimas. Nepraėjo ir valandos, kai jis išdrožė: „Gintare, noriu skyrybų. Švedijoje sutikau kitą. Mes mylime vienas kitą ir netrukus susituoksime.“
Pasaulis sugriuvo. Bet aš prisiminiau mamos žodžius. „Aš netikiu“, – tvirtai pasakiau, žiūrėdama jam į akis. Tomas apstulbo. Jo pasitikėjimas savimi išgaravo. „Į ką tu netiki?“ – sumurmėjo jis sutrikęs. „Kad turi kitą, – atsakiau. – Toks vyras kaip tu, nepaliks moters, su kuria praleido 17 metų, neišduos mūsų svajonių, mūsų dukros.“
Mano žodžiai pataikė į taikinį. Tomas žiūrėjo į mane, nežinodamas, ką atsakyti. Jis nurėžė, kad dar pakalbėsime, ir išėjo į kitą kambarį. Pirmoji pergalė buvo mano. Nusišluostžiau ašaras ir supratau – reikia kovoti toliau. Nepykčiaudavau dėl išdavystės, nesukūriau scenų. Vietoj to kalbėjau apie ateitį, mūsų planus, apie tai, kaip Austėja baigia mokyklą. Priminiau jam, kas mes vienas kitam esame.
Mes išvykome atostogų į Neringą, pasiėmę naują automobilį, nupirktą už jo uždirbtus pinigus. Dariau viską, kad jis pajustų mūsų šeimos šilumą. Lėtai, bet tikrai Tomas pradėjo grįžti pas mus. Jis pradėjo dažniau šypsotis, domėtis Austėja, mūsų reikalais. Švedija liko praeityje.
Praėjo pusantrų metų. Tomas nesugrįžo į užsienį. Mes pradėjome statyti namą už miesto, kartu planuodami ateitį. Mūsų šeima išliko, ir aš žinau, kad tai dėl mamos patarimo. Ji išmokė manęs nepasiduoti, kovoti už meilę, net kai atrodo, kad viskas prarasta. Žvelgiu į Tomą, į mūsų Austėją ir suprantu: aš išgelbėjau ne tik santuoką, bet ir mūsų namus, mūsų gyvenimą. Bet savo sielos gelmėse vis dar bijau, kad tos kitos moters šešėlis kada nors sugrįš…