Žmona ir sūnūs pamiršo mano gimtadienį: tikėjausi ko tikro, bet ne to
Mažame miestelyje pietų Lietuvoje, kur seni butų namai laiko šilumą šeimyninių prisiminimų, mano keturiasdešimtasis gimtadienis, turėjęs būti ypatingas, virto kartu nusivylimu. Aš, Lina, visą savo gyvenimą skyriau vyrui ir sūnums, bet jų abejingumas tą dieną sudaužė man širdį, o netikėtas vakaro įvykis buvo smūgis, nuo kurio iki šiol negaliu atsigauti.
Mano jubiliejus – keturiasdešimt metų – įsivaizdavau kaip šventę, kupiną meilės ir dėmesio. Nesitikėjau brangių dovanų, bet svajojau, kad vyras, Tomas, ir mūsų sūnūs, šešiolikmetis Lukas ir keturiolikmetis Martynas, apsupa mane rūpesčiu. Visus metus ruošiausi: numečiau svorio, atnaujinau garderobą, net įsirašiau į piešimo kursus, kad jaustumeisi gyva. Norėjau, kad ši diena taptų mūsų šeimai ypatinga, naujo gyvenimo etapo simboliu.
Bet rytas prasidėjo tyliai. Tomas išėjo į darbą, numurmėjęs: „Iki vakaro.“ Sūnūs, kaip įprasta, įsikase į telefonus, nepasakę nė žodžio apie mano gimtadienį. Bandžiau save guosti: gal jie ruošia siurprizą? Visą dieną varčiausi po namus, iškepiau pyragą, sudėjau stalą, tikėdamasi, kad vakare susirinksime kartu. Bet sielos gelmėse augo nerimas. Ar jie galėjo pamiršti? Mano vyrai, dėl kurių aukojausi viską, negalėjo taip elgtis.
Prieš pietus nebetvarkiau ir užsiminiau Lukui: „Šiandien ypatinga diena, ar ne?“ Jis išsiblaškęs linktelėjo ir nuėjo į savo kambarį. Martynas apskritai nereagavo. Tomas paskambino, bet kalbėjo tik apie darbą, nė žodžio apie jubiliejų. Mano širdis spaudėsi nuo įskaudinimo, bet laikiausi vilties: vakare jie prisimins, apkabins, pasakys, kaip mane myli. Papuošiau svetainę balionais, apsirengiau nauja suknele, laukiau jų su drebėjimu.
Kai Tomas grįžo, sutikau jį su šypsena. Jis pažiūrėjo į stalą ir paklausė: „Tai kas, svečiai ateis?“ Aš sustingau. „Tomai, šiandien mano gimtadienis… Keturiasdešimt metų“, – pasakiau, sulaikydama ašaras. Jis pliaukštelėjo ranka per kaktą: „Oi, Lina, atleisk, užsisukau darbe!“ Jo atsiprašymai skambėjo tuščiai. Sūnūs, išgirdę mūsų pokalbį, susimąstę murmelejo: „Mama, su gimtadieniu“, bet tuoj pat grįžo prie telefonų. Jokių gėlių, jokių dovanų, jokių šiltų žodžių. Mano šeima mane pamiršo.
Sėdėjau prie stalo, žiūrėdama į atvėsusią pyragą, ir jaučiau, kaip viduje viskas griūva. Atsidaviau jiems geriausius savo metus, atsisakiau savo norų, kad jie būtų laimingi, o mano gimtadienį jie net neprisiminė manęs. Ašaros tekėjo veidu, bet nenorėjau, kad jie matytų mano skausmą. Nuėjau į miegamąjį, uždariau duris ir leidau jausmams veržtis. Kodėl tokia viena savo šeimoje?
Tačiau vakaras atnešė dar didesnį smūgį. Paskambino durys. Pagalvojau, kad tai draugė ar kaimynė, bet pareityje stovėjo nepažįstama moteris. „Lina? – paklausė ji. – Aš Giedrė, Tomo kolegė. Jis pamiršo dokumentus, paprašė perduoti.“ Ji padavė aplanką, bet jos žvilgsnis buvo pilnas gailesčio. Pakvietiau ją į namus, o ji, susimąstę, tarė: „Beje, su gimtadieniu. Tomas minėjo, kad tau jubiliejus, bet sakė, kad švenčiat ne šiandien…“
Pajutau, kaip po manim dreba žemiBet tada prisiminiau, kad turiu save, ir nusprendžiau šventi viena, nes nusipelniau daugiau nei jų abejingumo.