Vyras išėjo su viskuo, o mane išgelbėjo uošvė

Vyras išėjo, pasiėmęs viską. O išgelbėjo mane… uošvė.

Kai likau viena su šešiamėne dukrele rankose ir tuščia pinigine, buvau įsitikinusi, kad viskas – pabaiga. Vyras ne tik pasišalino, jis pabėgo, pasigriebęs visus mūsų santaupus, kad pats galėtų įsirengti naują gyvenimą. Paliko mus nuomojamame bute be paramos, be paaiškinimų. Net nežinojau, nuo ko pradėti.

Pagalbos nelaukiau iš nieko. Giminėms nerūpėjo: „Neturime kur jūsų priglausti.“ Mama jau gyveno su vyresniąja seserimi ir jos vaikais, o ten jos žodis buvo įstatymas. Aš buvau „per daug“. Pamesta. Viena.

Ir staiga – durų beldimas. Netikėjau savo akims, kai prie durų pamatyu… Oną Mikelaitę – savo uošvę. Moterį, su kuria metų metais turėjom sudėtingus, įtemptus santykius. Tikėjausi šypsenėlių, priekaištų, bet ji tik trumpai tarė:

„Pasiimk daiktus. Važiuosi su vaiku pas mane.“

Aš apstulbau.

„Ona Mikelaitė, aš… Ačiū, bet gal nereikia…“ – bandžiau tarti, bet ji neleido baigti:

„Gana! Juk tu ne iš gatvės, tu mano anūkės motina. Važiuojam.“

Ir paėmė mažylę į rankas, pažiūrėjo jai į akis ir švelniai pasakė:

„Eime, saulytė. Senelė tau pasakos. Vaikštinėsime, kasdien braidysime kasaitys… O mama tuo tarpu susitvarkys.“

Aš stovėjau atvėrusi burną. Ta pati moteris, kuri anksčiau aiškino, kad „įkalinau jos sūnų su vaiku“, dabar glostė mano dukters skruostą ir kalbėjo su ja kaip savo. Aš mechaniškai susirinkau daiktus. Netikėjau, kas vyksta.

Ona Mikelaitė atidavė mums su dukterimi didelį kambarį savo bute, o pati persikėlė į mažą. Bandžiau protestuoti, bet ji tik nusvėrė ranka:

„Tu motina. Vaikui reikia vietos. Netrukus pradės ropoti. O aš galiu ir virtuvėje gyventi – ne pirmas kartas.“

Vakarienei patiekė garintus daržoves ir virtą mėsą.

„Tu dar maitini krūtimi,“ – paaiškino ji. – „Galėčiau ir kepto duoti, bet šitaip geriau ir tau, ir mažajai.“

Šaldytuve stovėjo visa vaikiško maisto pakuotė.

„Jau reikia papildomo maitinimo. Jei nepatiks – nusipirksim kitą. Nesidrovėk sakyti.“

Aš neištvėriau ir apsiverkiau. Niekas manęs niekada taip šiltai nepriėmė. Apsikabinau ją kaip vaikas ir per ašaras sušnibždėjau:

„Ačiū… Jei ne jūs, nežinau, kur mes su dukterim dabar būtume.“

Ji apkabinau mane:

„Tik tyliai, mieloji. Vyrai tokie – kur vėjas pučia, ten ir bėga. Aš pati viena užauginau sūnų. Jo tėtis išėjo, kai šiam buvo aštuoni mėnesiai. Neleisiu, kad ir mano anūkė augtų vargoje. Viskas sutvarkysis. Tu stipri. Kartu susitvarkysime.“

Pradėjom gyventi trys. Metai pralėkė kaip sapnas. Dukters gimtadienį mes trys pūtėm žvakes ant torto: aš, mažylė ir ta, kurią anksčiau laikiau prieše. Gerėjom arbatą, juokėmės, ir tą akimirką jaučiausi ne vieniša mama, o šeimos dalimi.

Ir staiga – vėl durų beldimas.

„Mama,“ – išgirdome mano buvusio vyro balsą – „norėčiau ką nors pristatyti. Čia Vėjūnė. Ar galėtume pas tave porą mėnesių pagyventi? Aš bedarbis, nuomai pinigų nėra…“

Aš išblyšau. Viskas viduje sustingo. Bijojau – o kas, jei ji juos įleis? Juk jis jos sūnus…

Ona Mikelaitė net nemirksėjo.

„Išeik. Ir ją pasiimk. Tu palikai žmoną su kūdikiu be grašio, o dabar dar drįsti grįžti? Tu man nebėra sūnus. O tu, mergaite, atsargiai – su tokiais ilgai nepasilieka. Šiandien atėjo, rytoj išeis.“

Aš stovėjau ir netikėjau savo ausims. Šios moters nepažinau – ji man tapo ne antra, o pirmąja mama. Ta, kuri sunkią akimirką neatsisuko, o ištiesė ranką.

Šešerius metus gyvenom kartu. Ona Mikelaitė buvo šalia, kai vėl pamilau ir ištekėjau. Ji mano vestuvėse užėmė mano motinos vietą, tvirtai laikė mano ranką, kai ėjau prie altoriaus. O po mėnesio sužinojom, kad laukiu sūnaus. Ji išsiverkė iš džiaugsmo. Ir aš supratau: kartais likimas atima, kad vėliau duotų daugiau. Ir kartais artimi būna ne tie, kurie per kraują…

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

two × five =

Vyras išėjo su viskuo, o mane išgelbėjo uošvė