Vyras, apie kurį svajojau, paliko savo žmoną dėl manęs, bet net neįsivaizdavau, kuo tai baigsis.
Nuo studijų laikų vis atsidusdavau apie jį gyvendama mažame miestelyje šalia Kauno. Tai buvo akla, beprotiška meilė, tokia, kuri atimdavo galvą ir versdavo pamiršti viską aplink. Kai pagaliau atkreipė į mane dėmesį, likučiai mano proto išgaravo. Tai įvyko po metų po universiteto – likimas mus suvedė vienoje teisinėje kontoroje. Tokia pati profesija, bendri interesai – nusprendžiau, kad tai neatsitiktinumas, o ženklas iš aukščiau, mano pasaka, kuri tuoj taps realybe.
Jis atrodė man kaip svajonių vyras. Tai, kad jis turėjo žmoną, jaunystėje manęs negąsdino – nežinojau, ką reiškia santuokos griuvimas, nesupratau skausmo, kuris slypi už tokių istorijų. Nei trupučio nesigėdijau, kai Donatas paliko savo žmoną dėl manęs. Kas galėjo pamanyti, kad šis pasirinkimas atneš tiek liūdesio man? Liaudies išmintis nemeluoja: ant svetimo nelaimės savo laimės nepastatysi.
Kai jis pasirinko mane, buvau tarsi ant debesų, buvau pasiruošusi jam atleisti viską pasaulyje. Bet kasdienybėje jis toli gražu nebuvo princas. Jo išmėtyti daiktai užgožė butą, jis atsisakydavo plauti indus, o visas buitis krito ant mano pečių, kaip sunkus kryžius. Tada aš užmerkdavau į tai akis – meilė mane apakina, paverčia manimi minkštą, paklusnią, beveik bevalę.
Apie savo praeitą santuoką jis pamiršo greitai, tarsi ištrynęs ją iš atminties. Vaikų jie neturėjo, o vestuves, kaip man prisipažino, buvo jos tėvų iniciatyva. „Su tavimi viskas kitaip, tu – mano likimas“, – jis man šnibždėjo, o aš tirpau. Mano laimė buvo ryški, bet trumpa, kaip žaibo blyksnis. Viskas pasikeitė, kai pastojau.
Iš pradžių Donatas švytėjo iš džiaugsmo – vaikas, jo vaikas! Mes surengėme didelę šeimyninę šventę, pakvietėme artimuosius, draugus. Tostai, linkėjimai laimės, sveikatos mažyliui – tas vakaras liko mano atmintyje kaip šviesi vieta, šiltas salas būsimų tamsybių jūroje. Nors po tos nakties mano akla meilė pradėjo lėtai blėsti, kaip vėtra išpūstamas žvakės liepsna.
Kuo daugiau augo mano pilvas, tuo rečiau namuose matydavau Donatą. Aš išėjau į motinystės atostogas, ir mūsų susitikimai sumažėjo iki vėlyvų vakarų. Jis užtrukdavo darbe, dingdavo bendrovės vakarėliuose. Iš pradžių aš kentėjau, bet netrukus tai tapo nepakeliama. Buitis virto kankyne: aš, nėščia, vos judėdavau, o jo kojinės ir marškiniai mėtėsi visur, kaip nebylūs priekaištai mano naivumui. Aš klausiau savęs: ar mes ne per daug skubėjome su vaiku? Meilė su laiku atvėsta, tai žinojau, bet negalvojau, kad ji taip greitai išnyks.
Jis vis dar atnešdavo gėlių, šokolado, bet man reikėjo ne to – aš norėjau jo šalia, jo palaikymo, šilumos. O tada tiesa išaiškėjo. Atsitiktinis pokalbis su kolegomis prie kavos atvėrė man akis: į skyrių atėjo nauja darbuotoja, jauna, energinga. Personalo jau ir taip buvo per daug, o mano pasitraukimas situaciją pasunkino. Atsitiktinumas? Nežinojau, ar tai ji, bet akivaizdu, kad Donatas turėjo kitą. Jo gyvenimą dabar sudarė „darbas“, „susitikimai“ ir „neatidėliotini renginiai“. Kartą aš radau jo švarko kišenėje raštelį su nepažįstamais inicialais. Širdis suspaudė, bet tylėdama padėjau jį atgal, nusprendusi apsimesti akla. Baimė likti vienai septintame nėštumo mėnesyje mane paralyžavo.
Jis pradėjo skųstis, kad aš „visada nervinga“, o kiekvienas ginčas baigdavosi jo pavargusia išraiška, tarsi būčiau našta. Bijojau kalbėti apie esmę – žinojau, kad tai pabaiga. Ir ji atėjo. Patys baisiausi žodžiai, kuriuos girdėjau gyvenime, buvo: „Aš nepasiruošęs vaikams. Turiu kitą.“ Kaip jis tai pasakė – neatsimenu, galvoje dundėjo, pasaulis griuvo. Galvojau, kad išprotėsiu nuo skausmo ir pažeminimo.
Bet radau savyje jėgų. Pateikiau skyrybų ieškinį, nors kiekviena parašyto žodžio raidelė atrodė kaip smūgis į širdį. Jis nesitikėjo, kad ryšiuosi, kad jo daiktus išmesiu pro duris jau kitą dieną. Džiaugiausi, kad butas buvo nuomojamas – nereikėjo jo dalytis.
– O vaikas? Pagalvok apie vaiką! Kaip jį užauginsi? – išrėkė jis paskui.
– Susitvarkysiu. Dirbsiu iš namų. Ir tėvai padės. Mama visada sakė, kad tu mergišius, reikėjo jos klausytis, – atšoviau, užtrenkdama duris.
Atsakomybė už sūnų suteikė man vidinės stiprybės, kurios savyje nepastebėjau. Aš niekada nebūčiau išėjusi, bet dėl jo sugebėjau. Jo išdavystė buvo tokia niekinga, kad ištryniau Donatą iš savo gyvenimo, tarsi jo niekada nebūtų buvę. Mano akys atsivėrė, ir pamačiau jo tikrąjį veidą.
Pirmieji mėnesiai po skyrybų, įskaitant gimdymą, buvo pragaras. Grįžau pas tėvus į gretimą miestelį – jie priėmė mane išskėstomis rankomis, ypač džiaugėsi anūku. Aš ilgėjausi Donato, bet vyjau šias mintis šalin. Giliai širdyje žinojau: aš padariau teisingai ir duosiu sūnui viską, ką galėsiu.
Kai tik grįžau į jėgas, ėmiausi darbo – namuose vertėjavau teisinius tekstus. Būta mėnesių be pajamų, tačiau tėvai palaikė, kol susiradau klientus. Sūnus augo, metai bėgo nepastebimai. Tai supratau, kai pamačiau, kad jam reikia savo kampelio. Tėvai nenorėjo mūsų išleisti, bet svajojau apie nepriklausomybę – savo kabinetą, jo kambarį mokslams. Tuo metu jau galėjau sau leisti nuomotis butą.
Gyvenimas grįžo į vėžes. Vaikų darželis virto mokykla, pirmoji klasė – penktąja, ir pirmą kartą per ilgus metus pajutau laisvę ir ramybę. Tačiau tada jis pasirodė vėl. Mūsų miestelis nedidelis, o teisininkų bendruomenėje visi vieni kitus pažįsta. Donatas nesunkiai surado mano biurą. Kaip gailėjausi, kad neišvykau toliau! Jis pareiškė, kad „prisibastęs“, kad gailisi dėl praeities, kad buvo „jaunas ir kvailas“. Maldavo supažindinti su sūnumi, kurio net akyse nematęs.
Pagal įstatymus jis turi teisę į susitikimus, ir jei norės – pasieks savo. Bet pati mintis apie tai ledija man kraują. Nuo to pokalbio praėjo kelios savaitės. Aš pasakiau, kad pagalvosiu, bet mano galvoje chaosas – aš juo netikiu ir nenoriu leisti priartėti prie sūnaus. Gal tai mano bausmė? Atpildas už tai, kad išviliojau jį iš pirmosios žmonos? Rimtai svarstau išsikraustyti į kitą miestą, kad išgelbėčiau mus nuo šios praeities, kuri vėl beldžiasi į mano duris.