Vyras, per dvidešimt metų nė karto nepadaręs dovanos.

Jonas Petrauskas niekada nedavė dovanų savo žmonai, su kuria taikiai pragyveno net dvidešimt metų. Tiesiog niekada nebuvo progos. Su Irena jie susituokė greitai, vos po mėnesio pažinties.

Ir pasimatymai buvo trumpi, be jokių dovanų. Atvažiuodavo į kaimą, kur gyveno Irena, švilpdavo po jos langais. Ji iššokdavo iš namų, ir abu sėsdavosi ant vartų suolelio, iki vidurnakčio tyloje, retkarčiais apsikeisdami žodžiais.

O pirmą kartą Ireną pabučiavo tik tada, kai jau įšventino jų santuoką. Vestuvės įvyko. Prasidėjo kasdienybė su savo rūpesčiais. Jonas tapo puikiu šeimininku. Gyvulių susirinko nemažai. Irena irgi buvo darbšti. Daržas kaimynėms pavydui kėlė. Atsirado vaikai. Vystyklės, palaidinėlės, vaikų ligos. Čia jau ne iki dovanų. Bent galvą kur nusileisti. Šventės praeidavo kaip paprastos dienos, pažymimos paprastais vaišėmimis. Taip ir tekėjo jų gyvenimas – nors ir nepastebimas, kasdieniais sunkiais rūpesčiais, bet ramus ir tvarkingas.

Kartą Jonas išvyko su kaimynu į miestelį bulvėmis ir lašiniais prekiauti, kaip tik prieš Aštuntąją kovą. Neseniai atidarė rūsį, persirinko bulves, nusprendė parduoti perteklių. O lašiniams kam gulėti – jau greit paršą kirs, bus šviežių. Štai Jonas stovi turguje. Šaltukas geras, ne per stiprus, jau pavasariu kvepia. Nustebino, kaip greitai viską pardavė. Lašiniai nuskrido kaip karšti duonos kepalai. Bulves išsikapstė, lyg kokį retenybę matytų. „Geras pelnas“, džiaugsmingai pagalvojo Jonas, „Irenai patiks“.

Sudėjęs maišus į kaimyno mašiną, Jonas nuėjo pašvaistyti po parduotuves. Žmona liepė nupirkti kelias smulkmenas. Pirma, kaip jau daugelį metų įpratęs, užėjo į universalinę užkandinę pasižymėti sėkmingą prekybą. Ne, jis nebuvo girtuoklis. Bet kažkodėl tvirtai tikėjo, kad jei neišgersi stikliuko už gerą pardavimą, kitą kartą nelaimės. Išgėręs privalomą dozę, Jonas pakelėtų nuotaiką ėjo triukšminga gatve. Žiūrėjo į vitrinas, į minias praeivių. Staiga jo žvilgsnis užkliuvo už vienos scenos. Prie didelės vitrinos stovėjo jauna pora. Mergina šviežia ir jauna, lygiai tokia pat kaip jos jaunikštis.

Mergina žavėdamasi žiūrėjo į suknelę, kabančią ant manekeno parduotuvės švieslentyje.
„Lina, eime toliau, ko tu įsikibus į tą suknelę?“
„Pažiūrėk, koks šaunu, man tiktų.“
„Nesąmonės, paprastas rūbelis.“
„Tu kvailys, Petrai, čia mados aukščiausias viršūnė. Retro stilius. Dovanok man ją Aštuntajai kovai, gerai?“
„Lina, tu gi žinai, kad pinigų vos užtenka? Jei dabar nupirksiu, mėnesį turėsime šiaudus valgyti.“
„Kažkaip išgyvensime, gerai Petryt? Aš labai noriu šios suknelės. Jau metai, kaip susituokėme, o tu man dar nė karto nedavai dovanos šventei, net ant Naujųjų metų.“
„Lina, ką tu man darai? Vėl tik bulvės ir kopūstai valgysime?“
„Petryt, aš tave myliu, mano brangusis“, – Lina nedvejodama pabučiavo vyrą į lūpas ir patraukė jį į parduotuvę.

Jaunuolis nusišypsojo, pamatęs Jono žvilgsnį, lyg sakytų – ką padarysi, brolau… moterys yra moterys. Netrukus pora išsprogo iš parduotuvės. Lina laimingai juokėsi, prisiglaudusi prie vyro. Netrukus jie dingo minioje. Jonas užmigo į mintis. Stovėjo, žiūrėdamas į suknelę vitrinoje. Tikrai gražus daiktas. Paprastas, su gėlėmis, panašus į Irenos suknelę, kurioje ji vaikščiodavo į pasimatymus.

Ir kažkas pajudėjo jo širdyje. Gal prisiminė jaunystę, gal pamatė save toje jaunoje poroje. Bet kas ten buvo – seniai pamirštas jaudulys pasklido kraujyje. Ir staiga pagalvojo: „Aš juk niekada nedaviau dovanų savo Irenai. Visada kažkas trukdė. O ir tuštybė man atrodė. O štai Petras – vyrukas pasiryžęs badauti, kad tik džiaugsmą suteiktų žmonai. Vadinasi, tikrai myli. O aš myliu Ireną? Prieš vestuves atrodė, kad myliu. O paskui viskas kažkaip išblėso. Gyvenome kaip gyvenome. Nėra ką prisiminti. Tik kasdienybė. Oi, gyvenimas-geležinė!“

Pavogtas pašalpos laimės žvilgsnis taip sužavėjo Joną, kad skausmingai norėjo pats to pajusti.

Ryžtingai įėjo į parduotuvę. Jauna pardavėja pribėgo:
„Ar galėčiau kuo nors padėti?“
„Padėk, dukrele. Man reikia tos suknelės, kuri švieslentyje ant manekeno kabo.“
„O, tai mados naujausias ženklas, retro stiliaus, grynas šilkas. Jūsų dukrai labai patiks.“
„Ne dukrai, o šeimininkei perku“, – niūriai tarė Jonas.
„O, kaip džiaugiuosi už ją“, – čirškėdama mergaitė susivyniojo pirkinią.
„Kiek kainuoja?“
Pardavėja paminėjo kainą, Jonas apstulbo. Tai buvo dideli pinigai jo supratimu.

„Kodėl taip brangu?“ – piktai paklausė jis. Mergina paaiškino:
„Šią suknelę sukūrė garsus dizaineris.“
Jonas susimąstė. Gaila buvo pinigų. Bet tada vėl prie akJonas atsisėdo prie stalo, žvelgdamas pro langą į žaliuojančius laukus, ir pagalvojo, kad nors ir suvėlavo su dovanomis, bet šiandien jaučiasi lyg prasidėtų kažkas naujo.

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

two × one =

Vyras, per dvidešimt metų nė karto nepadaręs dovanos.