Žentas-parazitas, arba kaip mano dukra mainė sveiką protą į meilę
Kai mano Gabija pirmą kartą atvedė savo sužadėtinį į mūsų namus, širdis man netikėtai suspaudė. Kažkas to arogantiško jaunuolio žvilgsnyje, jo elgesyje, tuščioje pasipūtimėje iškart sukėlė nerimą. Ne vyras – o povas: išsipuošęs, šnekiantis, besišypsantis, bet už šio vaizdo – tuštuma. Atsakingumo nulis, lengvabūdiškas, visada kažkuo nepatenkintas. Darbus keičia dažniau nei žmonės batelius. Čia moka per mažai, ten vadovas “nesuprantantis”, o kitur darbo grafikas “nepritampa”. Žodžiu, visada kalti aplinkiniai – tik ne jis pats.
Bandžiau dukrą įtikinti. Verkiau, kalbėjau, aiškinau, kad vyras turi būti atrama, ypač santuokoje. Bet Gabija buvo aklai įsimylėjusi, manęs negirdėjo. Jos tėvas tik pečiais patraukė: sakė, suaugusi, tegu pati gyvenimo pamokas mokosi, o mūsų darbas – būti šalia. Ir aš stengiausi susitaikyti. Galų gale, dukros laimė svarbiau už mano iš anksto nulemtus įtarimus. Bet kaip išlikti armeni, kai tu metų metus auginai, rūpinaisi, įdėjė sielą, o ji staiga susiranda ryšį su šiuo tinginiu, neturinčiu jokios iniciatyvos?
Padarėme viską: baigė prestižinį universitetą, nupirkome jai butą, dovanojome gerą automobilį. Viskas, kad gyvenimas būtų lengvas. Bet štai – būdama vos 25-erių, ji ištekėjo už žmogaus, kuris nemoka nieko, tik skųstis.
Vestuvės visgi įvyko. Dalyvavau, bet ne dėl džiaugsmo – tik dėl dukros. Atsirado jų bendras gyvenimas. Iš pradžių atrodė, jog viskas kaip nors susitvarkys. Kol Gabija dirbo, kažkaip išgyvendavo. Tačiau kai ji išėjo motinystės atostogų – prasidėjo. Skambučiai: „Mama, padėk pinigais, maisto reiktų…“ Žinoma, padėdavau. Mylima dukra, suprantu, kaip sunku būti jaunai mamai. Bet juk ji turi vyrą! Kur jis visuose šiuose vaizduose?
Netrukus viskas paaiškėjo: žentas vėl išėjo iš darbo. Ne dėl to, kad negalėjo rasti – tiesiog nenorėjo. Guli namie, su telefonu ar prie televizoriaus, išgalvoja pasiteisinimus. Jo tėvai gyvena kažkur Šiaulių krašte, į vestuves net neatvyko, pagalbos iš jų nulis. Viskas kabo ant mūsų.
Ilgai tylėjau. Supratau: bet koks žodis prieš Gabijos mylimąjį taps konfliktu. Bet atejo akimirka, kai nervai pasidavė jau visai. Išdėstėji viską. Pasakiau tiesiai: „Tu, Vytai, esi suaugęs vyras, bet elgiesi kaip paauglys. Dirbti nenori, šeimai padėti nesugebi. Kam tu išvis reikalingas?“
Po tos scenos Gabija įsiutė, surengė hysteriją. Vytas staiga “atsiminė”, kad vyras, ir rado darbą. Tačiau, kaip įprasta, pakako keliems mėnesiams. Tada vėl metė – “įtampa”, “neteisinga aplinka”, “per mažai moka”. Gabija, tarsi užvesta, vėl pradėjo jį ginti: „Tu nesupranti, mama, ten tikrai siaubingi vadovai…“
Kol vieną dieną, atvykusi pas juos su maisto pakuotėmis, vėl nepamačiau jo su pultu ant sofos, o dukrą – su vaikų rankose ir tamsiomis akimis. Ir tada aš nebeatlaikiau. Dar kartą pasiūliau: „Gal bent kurjeriu pasidirbtum? Mašina yra, teisės taip pat.“ Jis pažvelgė į mane taip, lyg aš jam siūlyčiau kasti šulinį rankomis. Sakė, toks darbas – “ne jam”. Aš paklausiau: „O sėdėti su vaiku – tau tinka?“ – ir išgirdau, kad “tai irgi ne vyrų reikalas”.
Ir tada priėmiau sprendimą. Ryžtingą. Ne visiems priimtiną. Bet vienintelį teisingą: „Arba atsikeli nuo kelių ir imiesi atsakomybės, arba mūsų pagalbos daugiau nebeliks. Nenesime tavęs ant savo pečių.“ Gabija vėl įsiutė, apkaltino mus šaltumu. Sakė: „Jūs nesuprantate, aš jį myliu!“ Taip, jau trečius metus “nesuprantame”. Bet gal reikėtų pradėti suprasti save?
Dukrą ir anūkės neapleisime. Visada priimsime, pamilusime, padėsime. Bet žentas… Šis klausimas uždarytas. Mes ne labdaros fondas. Vyras mane pilnai palaikė. Net pasakė: „Geriau viena, nei su tokiu našta.“ Tikimės, kad Gabija anksčiau ar vėliau atsigriebs. Bent jau dėl vaiko.
O kol kas… Mokomės mylėti savo dukrą iš tolo – taip, kad ir mums nereikėtų sielvartauti. Nes jei ji pati nepamatys, į kokią pelkę įklimpusi – niekas jai nepadės.