Žiedas, pakeitęs likimą…
Rokas atsivežė savo sužadėtinę Giedrę į kaimą prie Jonavos, pas motiną. „Tai gi namas!“ – sušuko Giedrė, pamatydusi dviejų aukštų didingą namą su drožiniais. „Paprastas, – nusišypsojo Rokas. – Mama juo didžiuojasi.“ ėmė linkinti moteris su šilta šypsena. „Čia mano mama, Elena. Mama, tai Giedrė“, – pristatė Rokas. „Sveiki, aš iškeptų pyragaičių – pavalgysite, kol ilsėsisi nuo kelionės“, – pakvietė Elena. Prie stalo Giedrė paėmė kvapų kopūstų pyragaitį ir įkando. Staiga jos dantys įsirėžė į kažką kieto. „Kas čia tokio?!“ – sušuko ji, ištraukdama iš pyrago blizgantį daiktą, nuo kurio netilpo kvėpavimas.
„Ką tu čia veiki?“ – Giedrė, grįžusi iš darbo, užtiko savo buvusį vyrą Martą bute. Jis sėdėjo virtuvėje, ramiai siurbdamas arbatą, lyg nieko nebūtų pasikeitę. „Arbatos gersi? Dar karšta“, – pasiūlė jis, nežiūrėdamas į ją. „Aš paklausiau – ką tu čia veiki?“ – pakartojo ji, suvaldydusi pyktį. „Arbatą geriu“, – ramiai atsakė Martas. „Kodėl atėjai? Ir iš kur raktą gavai? Juk sakai, kad jį pamečiai!“ – Giedrė suspausdama kumščius. „Radau, – jis pečiais patraukė. – Giedrė, noriu sugrįžti. Galima?“
„Pagyvenai ir grįžti? – kartė ji. – Rimtai?“ – „Atsiprašau, – tyliai tarė Martas. – Supratau, kad su tavimi geriau. Prašau.“ – „Nereikia, – atkirto Giedrė. – Arbatą išgėrei? Iki.“ – „Kodėl taip staigiai? Neturiu kur eiti. Juk po skyrybų butas liko tau“, – pradėjo jis. „Turi tėvus, – priminė ji. – O už butą aš jau viską atidaviau. Dabar jis mano.“ Jų skyrybos buvo sunkių. Butas, įsigytas paskola, tapo akmeniu, užkliuvusiu už plaukų. Martas norėjo pasiimti viską, teigdamas, jog jo naujoji žmona pagimdė, o su Giedrė vaikų nebuvo. Bet jos tėvai buvo įdėję daugiausiai pinigų, ir teisme Martas sutiko kompensuoti. Giedrė paėmė paskolą, sumokėjo skolą, ir dabar butas priklausė tik jai.
„Kam vienai tokiam dideliam butui?“ – paklausė Martas, protingai suspaudęs akis. „Kodėl vienai?“ – nustebo Giedrė. „Mama sake, viena gyveni. Gal pradėsim iš naujo?“ – jis nusišypsojo, bet jo akyse čaišė ne nuoširdumas, o skaičiavimas. „Jokiu būdu, – atkirto ji. – Baigi arbatą ir varyk.“ – „Kodėl taip grubiai? Gerai, išėsiu. Bet mes dar susitiksim.“ Giedrė suprato, kad pamiršo pasiimti raktą. O gal jis pasidarė kopiją. „Spyną reikia keisti“, – nusprendė ji, jaučianti, kaip širdį spaudžia prisiminimai apie jo išdavystę. Meilė jam jau seniai žuvo, liko tik kartis.
Kitą vakarą pas ją užsuko buvusi uošvė Bronė, kuri anksčiau į jų gyvenimą nesikišdavo. „Giedrė, sveika. Vis dar gražuolė, – pradėjo ji. – O mano Martukas – kvailys. Sakiau jam: neapleisk tokios žmonos.“ – „Tai jau praeitis, – šaltai atsakė Giedrė. – Ko norite?“ – „Sutaikykitės? Juk jums buvo gerai.“ – „Ne. Aš turiu savo gyvenimą, jis – savo. Jam nieko neskolinga.“ – „Pagal senus atsiminimus, leisk jam pabūti. Gal viskas susitvarkys.“ – „Nesusitvarkys.“
„Jam reikia pagalbos, – tęsė uošvė. – Skolose iki ausų, o ta jo… išplėšė ir paliko. Vaikas pasirodė ne jo. Štai jis ir grįžo.“ – „Juokinga, – nusvėrė Giedrė. – Aš turėčiau mokėti už jo klaidas? Tegul pats tvarkosi.“ – „Jam nėra kur gyventi.“ – „O jūs?“ – „Man maža pensija, neišlaikysiu.“ – „Aš jo nešiosiu. Ir į butą neįleisiu. Sudie.“ – „Pagalvok, jis gi geras, viską suprato.“ – „Pagalvosiu“, – nurietė Giedrė, žinodama, kad galvoti nebenori. Viskas baigta.
Ryte atėjo meistras keisti spynos. Kol jis vargino su durimis, Martas vėl pasirodė. „Kas tu?“ – įžūliai paklausė meistro. „O tu?“ – atkirto šis. „Rokai, ateik!“ – sušuko Giedrė iš kambario. Meistras įėjo, ir ji, nuleidus balsą, meldėsi: „Prašau, padėkite. Čia mano buvęs. Pasakykite, kad esate mano sužadėtinis. Aš atsidėkosiu.“ – „Jokių problemų, mieloji“, – mirksėdamas atsakė Rokas ir grįžo prie durų. „Dar čia? Ko nori?“ – „Atėjau pas žmoną“, – pareiškė Martas. „O, buvęs? Dabar ji mano. Netrukus vestuvės.“ – „Ji nieko nesakė.“ – „Ir neklausei. Varyk, raktą gali išmesti“, – nusijuokė Rokas. Martas išėjo, trinktelėjęs durimis.
„Ačiū labai, – atsikvėpė Giedrė. – Kiek skolinga?“ – „Uj”Tačiau po kelių dienų naktį Giedrė išgirdo raktų dusulį durų skylėje – Martas neketino taip lengvai pasiduoti.”