Изbrodis Dainoronka — Aš gyvensiu su jumis ir pasirūpinsiu, kad viskas vyktų taip, kaip reikia, — anyta įdavė lagaminą sūnui, o pati ėmė daryti tvarką.
Kristina ir Giedrius laimingai gyveno santuokoje penkerius metus. Pradžioje nesiryžo turėti vaikų, nes į šį klausimą žiūrėjo atsakingai. Ir štai, vestuvių metinių proga, jie priėmė svarbų sprendimą.
— Aš pasiruošusi, — šypsojosi Kristina. — Labai noriu kūdikio.
— Manau, kad dabar tinkamas metas! — atsakė Giedrius. Jis įsidarbino gerai apmokamoje darbe, bute buvo baigtas remontas ir niekas netrukdė kūdikio atėjimui. Tačiau pastoti nepavyko iš sykio. Reikėjo atlikti tyrimus, lankytis pas gydytojus ir net kreiptis į netradicinę mediciną. Šito patarė anyta, pastebėjusi, kad uošvėduka vis dar neparodė vyrui dviejų brūkšnelių ant testo.
Su žinia apie tai, kad jie planuoja kūdikį, Izabela Petraitienė pradėjo aktyviai dalyvauti sūnaus ir uošvienės gyvenime. Savaitgaliai neapsieidavo be jos skambučių ir klausimų:
„Na, kada?“
„Vėl nepavyko?“
„Jūs viską darote ne taip!“
„Viso reikia jus išmokyti!“
Baigėsi tuo, kad Izabela Petraitienė atvyko pas uošvę ir pareiškė:
— Štai žiniuonės adresas. Rytoj ji tavęs laukia.
— Izabela Petraitiene, aš į tokius dalykus skeptiškai žiūriu. Verčiau pasikliausime tradiciniais metodais.
— Žinau aš jūsų tradicinius būdus! Visus pinigus išleisite gydytojams, o naudos nulis!
— Aš esu tikinti ir pas žiniuonę nenuvyksiu, — atsakė Kristina. Anyta suko pirštais, bet tylėjo, ir Kristina nusprendė, kad klausimas uždarytas. Bet Izabela Petraitienė sumanė veikti iš kitos pusės. Ji papasakojo sūnui, kaip stebuklingai sprendžiamos visos problemos, pažadėjo greitą rezultatą ir primygtinai reikalavo savo.
Giedrius stebėtinai greitai priėmė motinos poziciją ir spaudė Kristiną:
— Važiuok. Čia nieko blogo nėra. Ji žolių specialistė, o ne burtininkė. Neužsispirk. Mama nepatars blogo, — sakė vyras, tiesiog priversdamas Kristiną aplankyti žiniuonę.
Kristina turėjo paklusti. Ji nenorėjo ginčytis, be to, suprato, kad tiek anyta, tiek vyras stengiasi dėl bendro gėrio.
Žiniuonė Kristinai nepatiko. Ji kažką pašnibždėjo, kažkuo apipurškė ją, o po to kartu su dalelėmis įpylė į maišelį ir padavė jai.
— Imkite po kartą per dieną.
— Ačiū, — sušnabždė Kristina ir skubėjo išeiti. Priešingai norėdama visas žiniuonės dovanotas daleles išmesti, bet atsisukusi ji pastebėjo, kad moteris stebi pro langą. Kristina suprato, kad ją seka. Ji bijojo, kad anyta viską sužinos, todėl važiavo namo. Reikėjo įtikinti šeimą, kad ji viską padarė pagal nurodymus. Pradėti „prirašytą“ Kristina nesiruošė, ji tiesiog padėjo maišelį į lentyną ir uždarė spintelę.
Nepaisant to, kad daleles liko nepaliestos, ilgai laukta nėštumas prasidėjo beveik po mėnesio nuo viešnagės pas žiniuonę. Kristina tai laikė sutapimu, nes ji negėrė žolių, o tęsė gydymą, kurį paskyrė gydytojas. O štai anyta priėmė sėkmę į savo sąskaitą ir užtikrino sūnų, kad Kristinos nėštumas – tai tik jos nuopelnas. Supratusi, kad uošvienė paklausė patarimo, Izabela Petraitienė nusprendė, kad dabar ji gali turėti balso teisę visais klausimais.
Ji manė, kad dėl amžiaus ir patirties tik jai turi būti paskutinis žodis bet kuriuo klausimu, net ir tuo, kurio jis visiškai neliečia. Ji patarinėjo visur. Pradedant būsimos mamytės racionu, baigiant tuo, kada jai reikia miegoti. Jos dėmesys ir „rūpestis“ pasiekė absurdiškumo lygį. Pavyzdžiui, vieną kartą, beveik vidurnaktį, kai sutuoktiniai žiūrėjo mėgstamą filmą prie žvakių, pasigirdo skambutis į duris.
Izabela Petraitienė atvyko per visą miestą, kad įsitikintų, jog Kristina laikosi režimo ir ruošiasi miegui.
— Kas čia?! Jūs valgėte restorano maistą?! — ji be ceremonijų įžengė į kambarį ir pradėjo griebti į maišelį viską, ką matė ant stalo. Ten buvo Kristinos mėgstami suktinukai ir ryžių makaronai.
— Izabela Petraitiene, ką jūs darote?! — Kristina bandė atgauti iš anytos paskutinę suktinukų lėkštę, bet toji tik labiau įsišėlo ir pradėjo sakyti, kad tokia maisto kūdikiui netinkama.
— Giedriau, kaip tu leidi žmonai viską tai valgyti? Gerai ten, kur neišmanymas, o tu? Kur žiūrėjai?! Be to, jau naktis, valgyti tokiu laiku net sveikam žmogui kenkia!
— Nėštumas nėra liga! — bandė atsakyti Kristina, bet ją užsibarstė priešpriešiniai argumentai.
Giedrius suvalgė savo porciją, todėl per daug nesijaudino, kad maistas dingo nuo stalo. Jis pagalvojo, kad galbūt mama buvo teisi ir žalių žuvų nereikia valgyti. Ji galėjo blogai paveikti kūdikį.
— Gerai, mama, mes daugiau nesakysime šito maisto. Atsiprašau.
— Atsiprašai?! Vadinasi, tavo mama mane pavadino kvaila persona ir atsiprašymą prašai jos? — neišlaikė Kristina. Per jos skruostus riedėjo ašaros. Giedrius ruošėsi raminti žmoną, o Izabela Petraitienė tylomis išsinešė, pasiėmusi pilną krepšį maisto su savimi.
— Pamirškime šią nesusipratimą. Tu juk supranti, kad ji nori kaip geriau?
— Ne. Nesuprantu. Man nepatinka, kad ji visur kiša nosį! Kitos nėščiosios valgo kreidą! Arba agurkus su šokoladu! O aš negaliu valgyti to, ką mėgstu?!
— Gali, žinoma. Padarykime taip: dabar aš važiuosiu į supermarketą ir nupirksiu viską, ko tik nori.
— Gerai. Nupirk man suktinukus. Tokių, kokių buvo ant mano stalo iki tavo mamos atvykimo.
— Ne. Viską, išskyrus suktinukus.
Kristina bėgo ašaromis verkdama. Vakaras buvo sugadintas.
Kaip ir kiti vakarai, kai Izabela Petraitienė atsirasdavo be pakvietimo ir darydavo namuose savo tvarką. Vieną kartą ji atvyko dieną, kai namuose buvo tik Kristina. Ji išėjo iš darbo anksčiau, nes blogai jautėsi. Pakeliui pasidarė geriau, kaip dažnai nutinka. Neįtikėtinai norėjo valgyti, todėl Kristina nusipirko jogurto ir bandelę. Ji beveik paspringo ta nelemtą bandelę, kai pamatė, kad ant slenksčio jos jau laukė anyta.
— Izabela Petraitienė?! Kodėl jūs atvykote?!
— Sūnus sakė, kad turi toksikozę, — ji pažvelgė į bandelę. — Nenuostabu. Maitiniesi pakeliui sausomis gabalomis, be to ir pigiausia. Kas tai išvis yra? Bandelė su kumpiu ir sūriu?! Na, duok čia! — Izabela Petraitienė ėmė atimti iš nuotakos bandelę, ir jos vos nesusikivirčijo. Jas išskyrė kaimynė.
— Kas čia ponios? Už paskutinę duonos rieklę kovojate?
— Na, štai besilaukiančioji, nepatyrusi, nežino, kas galima, kas ne. Mes čia juokaujame, — akimirksniu suminkštėjo anyta.
— Oi, žinau, šios jaunosios mano, kad viską žino pačios…
Moterys greitai rado bendrą kalbą ir pradėjo aptarinėti savo vaikus, o Kristina trinktelėjo purvos ir įėjo į butą, užrakinusi duris visomis spynomis. Anyta suprato, kad nespėjo paskui ją ir pradėjo beldžiame, bet Kristina jos neįleido.
Izabela Petraitienė pakėlė visus iš namo ramybės. Atvyko Giedrius ir vėl įvyko skandalas.
Ir dar kartą anyta išėjo tyliau, kol Kristina raudojo ir reikalavo teisingumo, bet Giedrius iš mamos čia parašė visus hormoninius sprogimo. Kuo arčiau buvo terminas, tuo daugiau ji “spaudė” rūpestingumu.
Kristinai dėl nervų prasidėjo sveikatos problemos, ir ji nusprendė pasikalbėti su vyru.
— Giedriau, aš suprantu, kad tu myli savo motiną, o ji myli tave… bet nenoriu, kad ji lankytųsi mūsų namuose…
Tačiau kalbos Kristina nespėjo užbaigti. Ji išgirdo, kaip užrakine sukamas raktas ir labai išsigando, nes raktus turėjo tik ji ir Giedrius.
— Į mus įsilaužė vagys?!
Tačiau vietoj vagių koridoriuje pasirodė Izabela Petraitienė su lagaminu.
Kristinai kilo mintis, kad vagys jai būtų labiau buvę svečiai nei anyta.
— Kaip jūs sugebėjote atidaryti spyną? — vos tarė ji.
— Su raktu. Sūnus išdavė, — pasigirdo Izabela Petraitienė. — Jis jaudinasi dėl tavęs, o tu manęs neįsileidi. Taip negalima. Paskutiniais mėnesiais nėštumo reikia turėti prieigą prie buto, jei staiga negalėtum atidaryti. Pačioje gamtoje mes su jais nusprendėme, kad tau reikia pagalbos, tiek moralinės, tiek fizinės. Netrukus gimęs anūkėlis ir aš būsiu su juo. O dabar aš pasistengsiu, kad viskas vyktų kaip reikia, — anyta įdavė lagaminą Giedriui, o pati atėjo į kambarį.
„Na štai, ką reikėjo įrodyti. Vėl nesveikas maistas. Visa tai eina į šiukšlę. Nuo šiol aš stebėsiu, ką tu valgai ir geri. Pietų metu aš atnešiau sultinio. Ir dar viena žolelių tinktūra nuo žiniuonės. Išgerk dabar pat, — balsu, kuris nekęstų prieštaravimų, tarė anyta.
Kristina pažvelgde į vyrą, tikėdamasi paaiškinimų, bet jis tik šypsojosi ir glostė jai per pečius.
— Mama teisinga. Taip bus geriau, brangioji.