Rudens vakaras apgaubė Kauną švelniu gatvių žibintų švytėjimu. Lapai šiurpė po kojomis, sukurdami ramybės iliuziją. Tomas, apsirengęs tamsų paltą, gniaužė rankose balto lelijų puokštę, stovėdamas prie savo mylimosios Gabrielės namų. Ši diena turėjo būti ypatinga – jie turėjo susipažinti su jo tėvais. Jo širdis daužėsi nerimastingai, įsivaizdavęs, kaip pristatys Gabrielę mamai ir tėčiui, kaip visi kartu juoksis vakarieniaudami. Tačiau likimas ruošė smūgį, iš kurio sunku atsigauti.
Durys pajudėjo, ir ant slenksčio pasirodė Gabrielė. Jos išvaizda smarkiai skyrėsi nuo to, ką jis tikėjosi matyti: vietoje išsipuošusios suknelės – susidėvėję sportiniai džinsai, plaukai sugrūsti į netvarkingą kuodelį, veidas be jokios makiažo. Atrodė, tarsi ji net neketino niekur eiti.
„Lelijų man nereikia“, šaltai nutraukė ji, atstumdama puokštę. „Tomai, nenoriu tavęs apgaudinėti. Aš turiu kitą. Jis vyresnis, sėkmingas, gali man duoti viską, ko svajojau. Tu geras, bet… mums ne prie ko. Atsiprašau.“
Jos žodžiai, aštrūs kaip peilis, perverė jį. Tomas nieko neatsakė. Neprieštaravo, neprašė paaiškinimų. Puokštė, kuri akimirksniu prieš tai simbolizavo jo meilę, nuskrido į šiukšlių dėžę. Kartu su ja, atrodė, sudužo visos jo svajonės. Jis nuėjo, jaudamas, kaip krūtinėje auga nyki skausmas.
Kavinė „Žibuoklė“ jį sutiko šiltu šviežiai virto kavos kvapu. Tai buvo jų su Gabrielė vieta, kur jie praleisdavo vakarus, juokdamiesi ir planuodami ateitį. Dabar viskas čia priminė išdavystę. Tomas atsisėdo prie lango, užsakė espresso ir paskendo mintyse. Kaip ji galėjo? Kodėl nepasakė anksčiau? Kodėl pasirinko būtent šią dieną, kai jis ketino supažindinti ją su savo šeima?
Namuose laukė tėvai. Mama turbūt jau padengė stalą, išdėstė mėgstamus indus, ruošėsi susipažinti su „sūnaus tobula mergina“. Tomas pajuto gėdą už tai, kad teks jiems paaiškinti tiesą. Jie nenusipelnė tokio nusivylimo. Jazzo garsai, tyliai sklindantys iš kolonėlių, tik pablogino jo liūdesį. Prisiminė, kaip Gabrielė pastaruoju metu atitolindavo, kaip atsirasdavo brangūs papuošalai, kuriuos ji aiškindavo „premijomis“. Kaip jis galėjo būti toks aklas?
Staiga jo dėmesį patraukė staliukas priešais. Ten sėdėjo rudos plaukų mergina, suplėšiusi nekreipiamą kuodelį. Jos ašaros užpildytos akys žiūrėjo pro langą, lyg ieškotų atsakymo tamsoje. Tomas nevalingai pagalvojo: „Kokia diena? Visiems šiandien sulaužytos širdys?“
Išgėręs kavą, jis nusprendė išeiti. Praeidamas pro ją, netyčia užkabino jos rankinę.
„Atsiprašau, aš nenorėjau…“, pradėjo jis.
„Nieko baisaus, atrodo, šiandien išsižadėjimų diena“, atsakė ji, priverstinai nusijuokusi. Jos švelnus ir truputį drebantis balsas jį sustabdė.
Tomas pats nesuprato, kodėl su ja užsiminė. Gal dėl to, kad jos liūdnos akys atspindėjo jo paties skausmą. Jos vardas buvo Austėja. Ji papasakojo, kad jos vaikinas, su kuriuo svajojo apie vestuves, ją paliko sakydamas: „Tu per daug įprasta man“.
„Maniau, kad įprastumas – tai nuoširdumas“, dvelkė ji, lygdama plaukus. „Bet jam reikėjo lėlės, o ne manęs.“
Austėja kalbėjo tarsi pilstydama savo širdį, ir Tomas pajuto, kaip jos žodžiai liejasi su jo paties istorija. Jis pasidalino savo vargu, ir tarp jų užsimezgė pokalbis, lengvas, bet kupinas supratimo. Keista, bet svetimam žmogui buvo lengviau atsiverti.
Staiga užskambėjo telefonas. Mama.
„Tomai, kur jūs? Mes laukiame! Barščiai jau atšalo!“, jos balsas drebėjo iš nekantrumo.
Tomas įsivaizdavo, kaip ji kruta po virtuve, ir suprato, jog negali jos nuvilti.
„Netrukus atvyksiu“, atsakė jis, tada pažvelgė į Austėją. Beprotiška mintis kūrenti jo galvą.
„Suvaidink mano sužadėtinę. Tik valandai. Po to išnyksiu iš tavo gyvenimo.“
Austėja nustebusi pakėlė antakius, bet staiga nusijuokė:
„Ar tu scenaristas? Iš kur tokios mintys?“
„Tėvai taip ilgai laukė… nenoriu jų nuliūdinti“, paaiškino jis.
Ji patylėjo, tada linktelėjo:
„Gerai. Tavo akys… Jose tiek skausmo, kad negaliu atsisakyti. Plius, šiandien mes abu vienoje bėdoje. Padėsiu. O vakarienė gi neturi būti veltui!“
Kelias pas tėvus pralėkė beveik nepastebimas. Tomas pasakojo: „Mėgstame vaikščioti prie Nemuno… Susipažinome knygų parduotuvėje… Taip, Austėja, bet visi vadina Auste“. Ji klausėsi atidžiai, įsimindama detales, lyg ruoštųsi spektaklio vaidmeniui.
„Ar tikrai pasiruošusi meluoti?“, paklausė jis prieš duris, pastebėjęs, kaip ji nervingai suka plaukų sruogą.
„Šiandien pavargau nuo tiesos“, atsakė Austėja, paimdama jo už rankos. „Ir sakykim „tu“, juk mes pora, ar ne?“
Mama, apsirengusi šventinę suknelę, apsikabino „sužadėtinę“. Tėvas, paprastai santūrus, spindėjo šypsena:
„Pagaliau Tomas atvedė tokią gražuolę! Austėja, papasakok, kaip jūs susipažinote?“
Prie stalo Austėja sužėrėjo. Ji pasakojo apie savo darbą bibliotekoje, meilę seniems plokštelėms ir katėms, juokėsi iš tJie abu suprato, kad kartais laimę reikia tiesiog paimti iš netikėtų rankų.