Jis mane tiesiog pavadino kirpėja prieš savo draugus. Privertiau jį pajusti, ką reiškia būti pažemintam.
Septyniolikos metų supratau, jog tikėtis galiu tik savęs. Tėvas išnyko, išvažiavęs į užsienį, kai mama sunkiai susirgo. Būdama vyriausia, visa atsakomybė krito ant manęs. Įsidarbinau artimiausiame grožio salone kaip padėjėja. Plaudavau galvas, šlaviau grindis, nešdavau kavą. Atrodytų, nieko ypatingo, tačiau laikui bėgant tai tapo mano gyvenimu.
Augau, o kartu augo ir mano profesionalumas. Mokiausi geriausių, įdėjau visas pastangas, ir po kelerių metų jau turėjau solidžią klientų bazę – įtakingų moterų, verslininkių, aktorių, politikų žmonų. Tapau ta, kurios paslaugų užsakovės laukdavo dvi savaites.
Ir tada atsirado jis – Stanislovas. Susipažinome džiazo festivalyje Vilniuje. Jis – teisės absolventas iš Oksfordo, aš – mergina iš priemiesčio, kuri keliasi iš nieko. Mus skyrė pasauliai, bet tarp mūsų užsimezgė romanas. Iš pradžių nepastebėdavau, kaip jis žemai linkteli, kai kalbu apie savo darbą. Kaip šypsosi, jei kas nors klausia, kuo užsiimu. Bet viskas pradėjo blogėti po sužadėtuvų.
Stanas vis dažniau tare frazes kaip „na tu gi tik kirpėja, mieloji“, „tam pokalbyje tau bus nuobodu“. Jis to nesakė piktai – atrodė, juokauja. Tik nuo tų juokų viduje viskas susiverždavo. Viešumoje jis išvis vengdavo minėti, ką dirbu. Lyg jam būtų gėda.
Klimaksas įvyko vakarienėje su jo draugais. Visa kompanija – „elito“ atstovai, teisininkai, dėstytojai, bankininkai. Sėdėjau tylėdama, klausydamasi jų pokalbių apie teisės reformas ir tarptautines sutartis. Staiga kas nors manęs klausė, ir prieš spėdama atsakyti, Stanislovas pertraukė:
„Nevarginkite jos tokiomis temomis. Ji gi tik kirpėja. Tiesa, mieloji?“
Aš sustingau. Norėjosi nertį po stalą. Tada kažkas mane sulaužė.
Kitą dieną, be žodžio jam, imčiaus į darbą.
Po savaitės pakvietiau Stanį į „nedidelį mergvakarį“ – sakiau, noriu supažindinti su draugėmis. Jis, žinoma, sutiko. Bet nežinojo, kas ten bus.
Tą vakarą mano bute susirinko klientės: televizijos direktorė, prekybos tinklo savininkė, žinoma aktorė ir – dėmesio – jo viršininkė, ponia Petraitė. Jis jos iš karto nepažino, bet supratęs – išblyško. Su kiekvienu pasakojimu apie mano darbą, su kiekvienu dėkingumo žodžiu iš tų moterų lūpų jo veidas akmenėjo. Pirmą kartą išgirdo, kad ne tik kirpu ir sušukuoju, bet grąžinu pasitikėjimą, padedu ir įkvepiu.
Kai jis priėjo prie Petraitės ir pradėjo pasakoti apie save, ji nustebusi nusišypsojo:
„O, tai jūs Katės sužadėtinis? Ji tiek kartų išgelbėjo mane prieš tiesiogines transliacijas. Puiki profesionalė.“
Nesilaikiau. Priėjau ir tare:
„Taip, tai Stanislovas. Jis nemėgsta politikos, bet kirpimo temas – mėgsta labai.“
Stanislovas mane nutempė į virtuvę:
„Tu tyčiojiesi iš manęs?!“ – susnarė. „Tai pažeminanti!“
„Būtent taip jaučiausi prie to stalo su tavo draugais, kai nusprendei mane išvadinti kvaila. Tai ne kerštas. Tai veidrodis, Stanislovai.“
Jis tylėjo.
Po kelių dienų paskambino. Atsiprašė. Sakė, jog viską supratęs. Prašė pradėti iš naujo.
Bet mano sprendimas buvo priimtas.
Grąžinau jam žiedą. Ne todėl, kad nemyliu. O todėl, kad supratau – neturiu būti su žmogumi, kuris manęs gėdijasi.
Aš ne tik kirpėja. Aš moteris, kuri išsilaikė. Ir nusipelnau pagarbos.
O jis… galbūt vieną dieną supras, ką prarado.