Kodėl mano 32-ųjų neištekėjusi sesė nusprendė, kad mamos butas turi priklausyti tik jai — aš prašau jūsų pagalbos ir patarimo
Mažame miestelyje prie Šumako, kur senos liepos šnabžda apie praeitį, mano 37-erių metų gyvenimą užtemdo šeimos konfliktas, kuris skaudina širdį. Aš esu Dovė, ištekėjusi už Martyno, turime du vaikus — Gabiją ir Marių. Mano jaunesnioji sesė, 32-ųjų neištekėjusi Aušra, staiga nusprendė, kad mamos butas turi priklausyti tik jai. Šis ginčas yra ne tik apie nekilnojamą turtą, bet ir apie teisingumą, meilę bei šeimos ryšius. Nežinau, kaip elgtis, ir prašau patarimo, kad surasčiau išeitę.
Šeima, kuri buvo vieninga
Mama, Birutė Kazimieraitė – mūsų centras, mūsų atrama. Jai 65, ji gyvena viena savo dvikambariame bute, kurį gavo dar sovietmečiu. Su Aušra augome šiame bute, ir kiekviena šių sienų kampužė saugo mūsų prisiminimus. Aš visada buvau vyresnioji, atsakingesnė, padėdavau mamai net tada, kai ištekėjau ir susilaukiau vaikų. Aušra – laisvos dvasios žmogus, ji mokėsi Vilniuje, dirba rinkodaros specialistu, gyvena nuomojamame bute ir kol kas neplanuoja nei šeimos, nei vaikų.
Mes su Martynu ir vaikais gyvename hipotekinėje nuosavoje nuosavybėje, mokame paskolą, ir kiekvienas centas yra skaišiuojamas. Nepaisant to, reguliariai lankauos pas mamą, vežu maisto, padedu remontuoti, vėžioju ją pas gydytojus. Aušra pasirodo rečiau – ji užsiėmusi darbu, susitikimais, kelionėmis. Nekaltinau jos, manydama, kad kiekvienas turi savo kelią. Tačiau jos neseniai paskelbtas pareiškimas dėl mamos buto viską apvertė aukštyn kojomis.
Ginčas, kuris mus suskaldė
Prieš mėnesį mama atsitiktinai paminėjo, kad galvoja apie testamentą. Ji norėtų, kad butas būtų paliktas lygiomis dalimis mums su Aušra, kad niekas nebūtų nuskriaustas. Aš linktelėjau, manydama, kad tai teisinga. Tačiau Aušra, tai išgirdusi, užsidegė: „Mam, tai neteisinga! Butas turi būti mano! Dovė jau turi šeimą, vyrą, būstą, o aš viena, man labiau reikia.“ Jos žodžiai trenkė kaip žaibas. Kodėl ji mano, kad mano santuoka atima iš manes teisę į mamos palikimą?
Bandžiau su ja kalbėti ramiai. „Aušra, mes su tavimi esi lygios dukterys, kodėl nori visko sau?“ Ji atsakė, kad jos gyvenimas sudėtingesnis: ji neištekėjusi, be vaikų, ir butas – jos vienintelis šansas į stabilumą. „Tu juk neskursti, Dovė, o aš galiu laikytis nieko neturėdama“, — pareiškė ji. Jos savanaudiškumas mane sukrėtė. Argi tie metai, kuriuos skyrė mama, nieko nereiškia? Argi mano šeima – priežastis atimti iš manes mano dalį?
Skausmas ir įskaudinimas
Mama suirzę. Ji verkia, nesupranta, kodėl mes pykstamės. „Aš norėjau, kad jos būtumėte draugiškos“, — sako ji, tačiau Aušra spaudžia ją, įtikinėdama pakeisti testamentą. Matau, kaip mama svyruoja, ir tai man skaudina širdį. Ji visada mylėjo Aušrą truputį daugiau – jaunesniąją, „laisvą“, bet aš niekada nebuvo pavydėjusi. O dabar jaučiuosi išduota. Mano sesė, kurią gyniau vaikystėje, kuriai padėjau, dabar mane mato kaip konkurentę.
Martynas, mano vyras, pykstasi: „Dovė, nesiduok! Tai tavo teisė.“ Mano vaikai, Gabija ir Marius, dar maži, bet aš galvoju apie juos. Šis butas galėtų tapti jų parama ateityje, ypač jei dar metus mokėsime hipoteką. Tačiau Aušra apie juos negalvoja – ji galvoja tik apie save. Jos žodžiai, kad aš „jai ir taip susitvarkau“, – kaip antausis. Taip, susitvarkau, bet kokia kaina? Nuovargiu, nemigos, aukojimais dėl šeimos ir mamos.
Ką daryti?
Nežinau, kaip elgtis. Eiti pas notorium**”Ar turėčiau kūdikio būdu laukti, kol Aušra supras, kad meilė nėra atimti, o dalintis, ar imtis teisinių veiksmų, kad sustabdyti šį nesąmoningą savanaudiškumą?”**