Ne savo šeima

Nepasakoti giminės

– Mama, kas čia per laiškas, kurį vis slepi?
– Tai iš kaimo, nuo senelio, – numojo ji ranka ir vėl ėmė ruošti vakarienę.
– Mūsų turi senelį? Juk sakei, kad tavo giminėje jau nieko nebeliko…

Mama akimirką nutraukė daržovių pjaustymą, o tada pradėjo dar greičiau.
– Na, yra… ir kas? Prieš daugelį metų išvykau iš namų, tuomet nereikėjo jo, o dabar turėčiau mestis ir bėgti padėti.
Ji pradėjo verkti, o aš nežinojau, ką pasakyti. Mūsų šeimoje nebuvo įprasta kalbėti apie jos giminę, aš tik žinojau, kad mama po mokyklos iškart atvyko į miestą, dirbo, mokėsi, gyveno bendrabutyje, tada atsiradau aš, o tėvas mus paliko dar prieš man gimstant.

Mama laikė nuoskaudą savo artimiesiems. O man ir klausti net nebuvo pas ką, kas gi tuomet nutiko, daug metų atgal.
Vakare, kai mama užmigo, tyliai paėmiau laišką iš jos kambario ir perskaičiau, raštas buvo gražus, išraiškingas, tikriausiai nepriklausė senam, ligotam žmogui. Rašė, kad senelis visiškai neteko jėgų, jam reikia gero priežiūros ir brangių vaistų. Prašė, kad mama, jei įmanoma, pamirštų senas nuoskaudas ir savo išdidumą, juk kalba ėjo apie žmogaus gyvybę.

Handrašo nebuvo. Pažvelgiau į adresą. Tas kaimas buvo visai netoli nuo mūsų miesto, draugė turėjo sodybą už kelių kilometrų nuo jo. Kūnu perbėgo šiurpas… aš dažnai važiuodavau pas ją į svečius, o šalia gyveno senelis, kaip čia yra, kodėl mama taip pasielgė su mumis…
Kitą dieną, kaip įprastai, susiruošiau į universitetą, tik pasiėmiau su savimi dar pinigus ir krepšį su atsarginiais drabužiais ir išvažiavau į autobusų stotį.

Išlipusi iš autobuso visas krūtinę giliai įkvėpiau švaraus, kaip ašara, kaimiško oro, eiti teko netoli, senas mažytis namelis stovėjo už kelių metrų nuo stotelės. Atsidariusi vartelius įžengiau į kiemą.
– Pas ką čia einate? – išgirdau kažkieno balsą, matau, po obelimi įsitaisiusi apie keturiasdešimties metų moteris, narstė šviežiai surinktus grybus.
– Pas Simą Adomą, jis mano senelis.
– A, vadinasi, tu Šurės dukra, – nusišypsojo ji – na, sveika! Įeik į namus, aš arbatą užvirsiu, senelis po pietų užmigo. Jam truputį palengvėjo.

Kambarėlyje buvo jauku ir kvepėjo pyragais. Kol moteris sukosi virtuvėje, galėjau ją šiek tiek apžiūrėti. Neįtikėtina, kaip ji panaši į mamą, toks pat skvarbus akių žvilgsnis, juodi, lyg varno plunksnos plaukai, net kalboje buvo panaši intonacija. Nuo moters akių nuvedžiau akis į portretą ant sienos, tai buvo sena išblukusi nuotrauka, kurioje buvo pavaizduoti besišypsanti vyras ir moteris su dviem mažomis mergaitėmis, labai panašiomis viena į kitą.

Pastebėjusi mano žvilgsnį, moteris tarė:
– Tai mes su tavo mama ir mūsų tėvai. Aš esu Sofija, jos sesuo ir tavo teta, – nusišypsojo.
– Labai malonu. Kodėl aš apie jus niekada negirdėjau. Mama atkakliai tvirtino, kad mes neturime jokios giminės.
Ji atsiduso, atsisėdo prie stalo ir pradėjo pilstyti arbatą į puodelius.
– Tavo mama ant mūsų pyko. Aš gimiau silpna, dažnai sirgdavau, mūsų mama su manimi nuolat būdavo ligoninėse, tėvas aiškiai dirbo dieną ir naktį, kad mus išmaitintų ir apmokėtų gydymą. Šura iš pradžių gyveno su močiute, o paskui dažnai tėvas palikdavo ją pas kaimynę. Suprantama, beveik visas tėvų dėmesys buvo skirtas man. Nuo vaikystės ji įsidrėgė sau į galvą, kad niekam nereikalinga ir nereikalinga, net kai viskas atrodytų susitvarkė. Gavusi baigimo atestatą, Šura išvažiavo į miestą, daugiau mes jos nebematėm…

Ji atsiduso ir pridūrė:
– Gerk arbatą, būsi alkana iš kelio, dabar mano bėgs ir viską išneš. Turiu du vaikus – Aleną ir Leoną, viena juos auginu, jau seniai klausė, ar turime giminę, va jau apsidžiaugs…
Tą vakarą susipažinau su seneliu ir pusbroliais. Visi man buvo labai džiaugsmingi, o aš pagaliau supratau, kas tai yra, kai kalbama apie didelę ir draugišką šeimą, susirinkusią prie vieno stalo. Pasilikau dar keletą dienų, nupirkau būtinų vaistų.

Keletą kartų skambino mama ir prašė tuoj grįžti namo, tačiau negalėjau palikti senelio, o teta fiziškai nespėdavo dirbti ir rūpintis tėvu.
– Na, numesti biudžetą, kas tavo švietimą finansuos? – mama šaukė į telefoną – aš viską padariau dėl tavęs, nemiegojau naktimis, auklėjau, o kur tu dabar? Su žmonėmis, kurie nė piršto nepajudino, kad ką nors dėl mūsų padaryti.

– Mama, apie ką tu? Juk net sąmoningai penkiolika metų nepasakei savo adreso… svetimi, giminės… Jis visų pirma yra mano senelis. O jau įvykiai iš praeities seniai turėtų būti pamiršti… Jam reikia priežiūros, globos. Jei tu neatvažiuoji, būsiu su juo aš. Be to, turi nuostabią seserį ir sūnėnus. Nepaikiai darai, mama…
Ji mėtydavo ragelį, pykdavo, skambindavo dar kartą, tačiau mūsų pokalbiai niekur nenuvedė. Po savaitės grįžau į miestą, reikėjo tęsti studijas, buvo mano baigiamoji kurso, o širdis ten nebebuvo.
Pinigus, kuriuos užsidirbdavau klijuodama skelbimus ir kelias valandas per savaitę mokytojavau, siųsdavau į kaimą. Bet tai buvo tik menkniekiai…

Santykiai su mama priminė įtemptas stygas, kažkaip ji net sugebėjo paslėpti mano pasą, kad likčiau mieste per šventines atostogas, užuot važiavusi į kaimą. Prabėgo metai, šurmulyje, rūpesčiuose ir nuolatiniuose ginčuose bei kivirčuose.
Gavusi diplomą, iškart susikroviau daiktus ir išvažiavau. Kaimuose teta padėjo man gauti mokytojo darbą mokykloje, gyvenimas savaime vėl sugrįžo į teisingą kelią. Senelis jau keldavosi ir eidavo trumpais pasivaikščiojimais po sodą, jis buvo labai man džiaugsmingas. Tačiau akys liko liūdnos, jis laukė dukters…

Rugsėjis užpildė mano gyvenimą šurmuliu ir maloniais rūpesčiais, man davė pradinukus, juos taip pamilau, kad kiekvieną dieną bėgdavau į darbą lyg į šventę. Kartais pastebėjau, kad mūsų istorijos mokytojas simpatizuoja man, irgi neseniai sostinės universiteto absolventai, ir ką jie veikė kaime, man kėlė klausimas, paprastai visi nori į miestą. O čia…

– Ana, tu neverta nurašyti Alekso, – šnabždėjo teta – vaikinas geras, rankos iš tinkamos vietos, va kokį namą pasistatė. Kad liko kaime, o ne mieste, tai jo močiutė čia viena, jis pats našlaitis, tad gyvena.
Netrukus Aleksas pakvietė mane pasimatymui, taip ir pradėjome romantiškus santykius. Jis tapo svečiu mūsų namuose, senelis patikino mano pasirinkimą, ir kai Aleksas man pasipiršo, mus palaimino.

Vestuvės buvo numatytos balandžio pabaigoje, iš anksto mamai apie tai pranešiau laišku. Atsakymo nesulaukiau, buvo labai skaudu, kad tokio svarbaus gyvenime diena jos šalia nebus…

Vestuvės išvakarėse, kai kartu su teta ir dviem draugėmis plušome virtuvėje, ruošdamiesi būsimam šventei, staiga tyliai pasibeldė į duris…
Bėgte atidariau. Ant slenksčio stovėjo mama. Išvydusi mane, ji pravirko.
– Aš… aš tik trumpam, norėjau pasveikinti tave…
Pakviečiau ją įeiti, bet ji neišdrįso žengti žingsnelio. Tada iš virtuvės atbėgo teta, išgirdęs mūsų balsus, išėjo senelis.
Jis ją apkabino, dar ilgai stovėjo, šluostydami vienas kitam ašaras. Senelis kažką tyliai kalbėjo mamai, o ji verkė…

Jau daugelį metų gyvenu kaime, turiu didelę ir draugišką šeimą, auga vaikai, vis dar mokau pradinių klasių mokinius, o svarbiausia pagaliau iš naujo susiradau artimus žmones, kuriuos motina kadaise laikė svetimais. Mama niekur nesikėlė, pagaliau ji susitaikė su tėvu ir sese, o kas buvo praeityje, tebūnie ir lieka praeityje…

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

1 × four =

Ne savo šeima