Laiminga atsitiktinumas
Jura turėjo šunį, vyrą ir kaimyną Antaną Talačkaitį. Vakarais Jura vedžiojo savo šunį, o Antanas vedė save patį. Jie vaikščiodavo aplink namą ir kalbėdavosi.
– Nepuikiai atrodote, Antanai, – rūpestingai sakė Jura. – Kaip gėlė, nematyta vandens amžius. Nes jūs vienišas. Ir vakar buvote vienišas, ir šiandien… Bijau, kad rytoj ir vėl matysiu jus vienišą.
– Tikrai taip, – nuobodžiai atsakė kaimynas, savo mintyse klajodamas. – Gal kurią nors dieną parsivesčiau moterį, bet tinkamos progos nėra.
– Vis laukiate stebuklo! – tęsė Jura, vedžiodama šunį. – Bet taip, mylimasis, gali ir iki mirties laukti. Aš turiu nuostabią tolimą pusseserę, kuri dar nėra ištekėjusi…
– Nebereikia tos pusseserės, – liūdnai kalbėjo Talačkas. – Neabejoju jūsų giminaitės privalumais, bet laimės reikia ieškoti, o ne nekviestai pasitikti!
Apsukę antrą ratą aplink namą, šuo buvo patenkintas, kaimynas niūrus, o Jura juokėsi pašiepiama dialogo.
– Kodėl nebandote rodyti iniciatyvos, Antanai? – klausė ji. – Kodėl įprastas „pamatyti, susipažinti, įsimylėti“ jums nepatinka?
– Nes šimtmečių patirtis patvirtina, kad didžiausi įvykiai vyksta atsitiktinai! – ginčijosi išprusęs kaimynas. – Pažiūrėkite į istoriją. Kolumbas atsitiktinai atrado Ameriką. Chemikas Planketas atsitiktinai išrado tefloną. Fizikas Rentgenas atsitiktinai atrado spinduliuotę…
– …o Antanas Antanavičius Talačkaitis atsitiktinai vedė? – juokėsi Jura. – Bravo! Būtumėte vertas šio garbingo sąrašo tęsinys.
– Vesti pirma sutikta dėl paso tuštumos užpildymo – daug proto nereikia, – burbėjo užsispyręs kaimynas. – Bet tai ne mano kelias. Čia viską turi lemti atsitiktinumas!
– Kvėpuokite, Antanai! – ragino Jura. – Giliai kvėpuokite, kol lauke. Gaila į jus žiūrėti. Blyškus, raudonos akys… Štai mano vyras vedęs mane – ir dėl to linksmas bei raudonas.
Kaimynas pakluso ir kvėpavo. Namų langai liejo šviesą, o po jų kojomis drebinęsi gelsvi ir rausvi kvadratai buvo nuspalvinti užuolaidų atspalviais.
– Puikiai vaikštome! Bet mano pusseserė… – vėl metė pokalbį Jura.
– Jokių pusseserių! – mojuodamas rankomis Antanas. – Pamirškite ją! Žinau tikrai: jei mane kas pakvies susipažinti, nieko gero nebus. Ne bus atsitiktinumo, staigmenos jausmo. Ir nieko manyje nesumirksės. Ir nesakysiu sau „vau, kokia sėkmė!“
– Mano pusseserė jums prieštarautų, – teigė Jura. – Bet palikime ją ramybėje, jei taip prašote. Kvėpuokite, Antanai, kvėpuokite.
– Juokiatės iš „laimingų atsitikimų“, o pačius jus kaip? – pasak Antanas. – Prisiminkite save, juk ir jūs savo vyro ieškoti neketinote, tiesa? Ir jis jūsų neieškojo. Bet nustebote, įsimylėjote vienas kitą ir susituokėte. Ar ne taip?
Antanas pataikė į dešimtuką. Jurai nebuvo ko atsakyti.
– Taip, mes su Juozu atsitiktinai susitikome, – pripažino ji, mindama pavadėlį. – Visai absurdiškai. Ar pasakojau jums? Man buvo dvidešimt metų, ir nuėjau į miesto ledo areną…
– Gal atspėsiu! – pertraukė kaimynas. – Būsimas vyras irgi atėjo į ledo areną, kur susidūrėte? Gal nepasitraukėte laiku ir, susidūrus, abu nukritote šaldytame takelyje ir po to susidraugavote?
– Deja, mielas analitike, buvo kitaip! – sakė Jura. – Nuėjau į ledo areną, o mano būsimas vyras nesielgė…
– Keista, – sakė Antanas. – Tai kur jūs tada jį pagavote?
– Jau po ledo arenos, – paaiškino Jura. – Nepavijusi autobuso, ėjau pėsčiomis su pačiūžomis ant peties. Trumpinant kelią kiemais, suklupau šalia Juozo automobilio. Užpakalį skaudžiai nusidaužiau ir susiverkslenus, o pačiūžos išlekė po jo ratais.
Antanas spragtelėjo pirštais – viskas dėjosi kaip priklauso.
– Matote, kiek atsitiktinių ir laimingų aplinkybių sutapo! – džiūgavo jis. – Juk tą dieną visai galėjote ir neiti į ledo areną, tiesa?…
– Ir neketinau eiti, – pripažino Jura. – Bet susipykau su buvusiu vaikinu, vakaras buvo sugadintas, norėjau vienatvėje pravėdinti galvą.
– Štai! – triumfavo Antanas. – Daug atsitiktinių faktorių. Galėjote nesusipykti su draugu. Galėjote neiti į ledo areną. Jūs galėjote nepavėluoti į autobusą ir neturėtumėte eiti pėsčiomis… Galiausiai, galėjote neiškristi, o ramiai praeiti pro nepažįstamą Juozą ir dingti tamsoje…
– Jūs teisus, – sakė Jura. – Bet viskas nutiko taip, kaip nutiko. Aš atsitrenkiau į žemės polius, o Juozo…
– …pabėgo padėti su šauksmu: „Ar jums viskas gerai?“ – spėjo Antanas.
– Ne. Jis priėjo ir pasakė: „Mergina, ar jūs čia ne pametėte pačiūžų dabar?“ Aš jam atsakiau: „Nesijuok, kvaila!“ O jis atsakė: „Pati tokia!“, – ir galų gale mes pabudome kartu lovoje.
Daugiau Antanui Talačkai nereikėjo. Jura ir Juozo santuoka buvo gyvas įrodymas, kad atsitiktinumas yra galingesnis už nuobodžią nuoseklumą.
„Likimas pats jungia tuos, kuriuos mano esant reikalingus!“ – sakė Antanas. – Juk žinote, kaimyne, aš darau savo pažinčių su moterimis formulės kūrybą.“
– O dėl to pusę nakties žiūrėjote į savo kompiuterį? – priekaištavo Jura. – Tik dėl šito esate pabalęs kaip tepšelė. Suprastančiau, jei ieškotumėte merginų internete, bet jūsų tikslai kitokie.
– Pažintys internete? – Antanas šiek tiek paniekinamai kvatojo. – Tai vaikų žaidimai. Prisimenu, kai pamačiau ten merginą, gražios išvaizdos. Jos veidas atrodė užpildytas švelnumo ir paslapties, o šypsenoje buvo neatsakyta liūdesio.
– Kaip romantiška! – girė Jura. – Jei nebūčiau ištekėjusi, pati pulčiau prie jūsų kojų su šunimi kartu. Bet negaliu. Tačiau mano tolima gera pusseserė…
– Nebus pusseserių! – nukirto Antanas. – Taigi, pamatęs puikią merginą internete, parašiau jai: „Tai buvo prie jūros, kur ažūrinės putos, kur retai sutiksi miesto vežimą…“
– O ji?
– Šitas angelas atsakė man Onegino Tatjanos dvasioje: „Tu ką, visai kvailys esi?“ Ir supratau, kad tai ne tas atvejis.
Jura juokėsi kartu su šunimi, kuris muzikalai kaukė šeimininkei.
– Turiu matematinį mąstymą! – Antanas didaktiškai kėlė pirštą. – Sėdėdamas naktį prie savo darbo, skaičiuoju tikimybę, kad netyčia sutiksiu moterį, kurią įsimylėsiu. Kol kas sėkmė nedidelė, bet vieną dieną tai įvyks. Netikėtas susitikimas, netikėtas atvejis, netikėta pradžia kažko didelio…
– Nuoširdžiai linkiu jums kuo greičiau sutikti šį laimingą atsitiktinumą! – sakė Jura.
Ir jie atsisveikino. Jura – maitinti vaikus, šunį ir vyrą, Antanas – įtempti smegenis ir skaičiuoti atsitiktinės meilės formulės.
***
Šį vakarą Antanas taip pat išėjo įkvėpti šviežio oro. Prie namo nebuvo matyti Jūros su šunimi, bet pro šalį važiavo mergina dviračiu. Užsižiūrėjusi ji pataikė į duobę ir su riksmu krito tiesiai po Antano kojomis.
Galbūt Antanas ir buvo pedantas, bet šaltu neprasimanė būti niekada. Jis tuoj pat puolė pagelbėti dviratininkei. Mergina turėjo rugiagėlių mėlynos spalvos akis, auksinius plaukus ir ilgakojes.
– Atsargiai! – tarė Antanas, padėdamas atsistoti. – Kodėl krentate ant kieto šaligatvio? Taip ir dviratį nesunku sulaužyti…
– Atsitiktinai, – cypė rugiagėlės akys, laikydamos už kelio. – Aš visai nenorėjau pervažiuoti šito kiemo! Nestovėkite jakta, padėkite savo petį! Ak, kaip sukasi galva…Susipažinkime: Aistė!
Antanas aiškino žemę palikusiai merginai ant suolelio galimybes, tada taisė jai dviratį. Kaip atrodė, Talačkaitis buvo be galo laimingas dėl tiesiai priešais jį nukritusios nepažįstamosios. Ji tobulai tvirtino jo atsitiktinių susitikimų teoriją.
Jura žiūrėjo į juos pro užuolaidą. Ji žinojo, kaip pusseserė Aistė sudraskė dvi sijonus ir užsidirbo penkias mėlynes, kol išmoko tinkamai ir laiku gražiai kristi nuo dviračio…