— Ką čia darai? Kur eini? O kas mums gamins valgyti? — tyliai paklausė vyras, stebėdamas, ką daro Antanina po ginčo su jo mama…
Antanina pažvelgė pro langą. Niūrus pilkumas, nors buvo pavasario pradžia. Jų mažame miestelyje šiaurėje saulėtų dienų beveik niekada nebūna. Galbūt dėl to žmonės, gyvenantys čia, buvo niūrūs ir nedraugiški.
Antaninai vis dažniau pastebėjo, kad visai nustojo šypsotis, o raukšlės ant kaktos, kuri nuolat buvo surauktus, pridėjo jai keletą metų.
— Mama! Einu pasivaikščioti, — pasakė jos dukra, Austėja.
— Gerai, — linktelėjo Antanina.
— Koks čia gerai? Duok pinigų.
— Ar dabar pasivaikščiojimai mokami? — atsiduso moteris.
— Mama! Kokie dar klausimai?! — prarado kantrybę dukra. — Manęs laukia viskas! Greičiau duok! Kodėl taip mažai?
— Užteks ledams.
— Kokia šykštuolė, — sumurmėjo Austėja, bet motinos atsakymo jau nebegirdėjo, nes užtrenkė duris.
Na ir na… — papurtė galvą Antanina, prisimindama, kokia ji buvo miela mergaitė, kol neatėjo paauglystė.
— Toni, aš alkanas! Ar dar ilgai?! — susierzinęs šaukė vyras, Tomas.
— Eik valgyti, — abejingai pasakė ji, padėdama lėkštę ant stalo.
— Gal gali man atnešti?
Antanina vos neišmetė puodo. Ką jis čia sugalvojo…
— Valgom virtuvėje, Tomai. Nori — valgyk, nenori… kaip nori, — pasakė ji ir atsisėdo viena prie stalo.
Praėjo kokios penkiolika minučių ir Tomas atėjo į virtuvę.
— Šalta… bjauru.
— Susiruošk greičiau.
— Aš tavęs prašiau! Jokios meilės, jokios rūpybos! Juk žinai, kad žiūriu futbolą! — valgydamas vištieną, burbėjo Tomas. — Neskanu.
Antanina tik užvertė akis. Su šiuo futbolu jos vyras buvo ne savas. Lažybos, atributika, brangūs bilietai… prisišliejo, nors jaunystėje visiškai nesidomėjo sportu.
Neprisedęs prie stalo, Tomas pasiėmė butelį nuotaikai pagerinti, traškučių „nuo bado“ ir grįžo prie televizoriaus. O Antanina liko virtuvėje, tvarkydama nešvarius indus.
Be reikalo gaminau. Niekas to neįvertino.
Ji buvo labai pavargusi po darbo dienos kaip vyresnioji slaugytoja ligoninėje. Žmonės ateidavo pas ją su savo problemomis, susierzinę, sergantys. Taigi darbe stresas, o namuose — ne šilumos ir jaukumo kampelis, o antras darbas. Duok-atnešk-išskalbk-sutvarkyk.
— Ar dar yra? — vyras ieškojo naujo butelio šaldytuve. — Kodėl nėra?
— Tu viską išgėrei! Ar turiu dar ir tuo rūpintis?! Tau sąžinės nėra, Tomai! — neiškentė Antanina.
— Kokie mes jautrūs… — burbtelėjo vyras ir piktai trenkė durimis, eidamas papildyti „atsargų“ naujai rungtynei.
Antanina nusprendė eiti miegoti, nes kitą dieną laukė daug darbo. Bet negalėjo užmigti. Nerimavo dėl dukros, kur ji, su kuo vaikšto? Lauke jau buvo tamsu, o Austėjos vis dar nebuvo namuose. Skambinti jai bijojo, nes dukra pradėdavo šaukti.
— Tu mane žemini prieš draugus! Nebrakink manęs skambučiais! — snarled Austėja į ragelį. Po tokių pokalbių Tonia nustojo jai skambinti, save guosdama, kad dukrai neseniai suėjo aštuoniolika. Dirbti ji nenorėjo, mokytis taip pat. Mokyklą baigė ir darė pertrauką, kol surastų save.
Šiek tiek pasnūdusi, Antanina išgirdo džiugius vyro šūksnius. Atrodo, kažkas įmušė įvartį. Tada jis garsiai pradėjo diskutuoti apie žaidimą su kaimynu, kuris netikėtai užėjo ir liko. Vėliau kaimynas atsivedė savo draugę, ir jie kartu „sergėjo“. Naktį parėjo Austėja, trinksėjo indais, trypė ir išėjo miegoti. Kai tik viskas nutilo, ir Tonia pagaliau galėjo užmigti, pradėjo šaukti katė, reikalaujanti maisto.
— Ar šitame name be manęs kas nors gali pamaitinti katę?! — pikta ir nuo migrenos bei nemigos pavargusi, išlėkė iš kambario Antanina. Norėjosi, kad ją išgirstų, bet dukra buvo su ausinėmis ir tik pasukiojo prie šventyklos pirštu. O Tomas taip ir užmigo prieš televizorių su banku rankose.
„Atsibodo… kaip visa tai man atsibodo!” — pagalvojo Tonia.
Kitos dienos rytą ją pažadino vyro mamos skambutis.
— Antanina, mieloji, juk prisimeni, kad metas sodinti daigus? Ir į kaimą reikėtų nuvažiuoti… susitvarkyti.
— Prisimenu, — atsiduso Tonia.
— Tada rytoj važiuosime.
Vienintelę laisvą dieną Antanina sunkiai dirbo sodo sklype, vadovaujama vyro mamos.
— Kaip šluoji?! Reikia šluostę kitaip laikyti! — sėdint ant suolelio, komandavo ji.
— Man beveik penkiasdešimt metų, Vera, aš pati susitvarkysiu… — išdrįso atsakyti Tonia.
— Tai Tomas…
— Kur jūsų Tomas? Kodėl jis neatvažiavo? Kodėl neparvežė savo mamos į sodą? Kodėl mes su jumis autobusu trenkėmės tris valandas? O jūs vis Tomas, Tomas…
— Jis pavargsta.
— O aš? Galvojate, kad aš nepavargstu?
Ir tuomet prasidėjo… Antanina gailėjosi, kad neprilaikė liežuvio. Vera buvo plepi ir teisingos moters reputacijos. Tik jos teisingumas buvo vienpusis ir neapėmė Tonios. Visą gyvenimą Vera tik ir pavėsino Tomą, o Tonia jai tebuvo darbinė kumelė, kurią ji maloniai toleravo.
Atgal moterys važiavo autobuso kituose galuose. Kitą dieną Vera skundėsi sūnui dėl marčios, ir Tomas pradėjo dėl jos grėsti.
— Kaip tu drįsai atidaryti savo burną mano motinai?! — šaukė Tomas. — Jei ne ji…
— Ką? — sukryžiavusi rankas paklausė Tonia. Ji suprato, kad daugiau nenori toleruoti tokio požiūrio į save.
— Gi tu būtum taip ir dirbusi konsultacinėje! — ištraukė tūzą iš rankovės, primindamas, kad Vera padėjo įsidarbinti marčiai regioninėje ligoninėje. Ten atlyginimas buvo didesnis, žinoma, bet įvertinant nervus ir žilus plaukus. Todėl Tonia keletą kartų gailėjosi, kad pasidavė ir mainė ramų vietinį konsultacinį centrą į ligoninę. — Ką čia darai? — prisiglaudęs paklausė vyras, matydamas, ką daro Tonia.
To, ką padarė Tonia, Tomas net negalėjo numatyti.