Vėlyvas vakaras miesto parduotuvėje.

Vėlus vakaras Vilniaus miesto prekybos centre. Irmina sėdėjo prie kasos, tyliai ašarodama iš nuovargio, įžeidimo ir vienatvės. Manėsi neišsimiegojusi naktis. Kaimynas Girvydas, žinomas girtuoklis, vėl malėsi su savo kompanija už sienos. Net seniūnas negali jo perkalbėti.

Irmina apsidairė aplink ir nusivalė ašaras. Link jos artėjo malonus jaunas vyras su madingu apsiaustu. Jau mėnesį šis aukštas brunetas visada ėjo prie jos kasos, mokėdavo už picą ir sultis. „Turbūt vienišas, – galvojo ji. – Kokia laimė bus tai moteriai, kuri jį turės.“

Pirkėjas, kaip įprasta, priėjo su pica, šyptelėjo ir padavė penkiasdešimt eurų, bet staiga atšaukė: — Palauksiu, turiu be grąžos, kad jums nebūtų sunkiau. Atsiskaitė ir išėjo.

Iki prekybos centro uždarymo liko valanda. Retkarčiais pirkėjai vangiai dėjo prekes į vežimėlius. Nevalingai nusižiovavusi, Irmina blogai mintimis prisiminė kaimyną Girvydą. Ir štai jis, kaip visada tinkamu momentu, apsamanojęs, su mėlynėmis. Tas gėrėjas šovė į parduotuvę ir netrukus stovėjo prie kasos su dviem brangios degtinės buteliais. Šypsodamasis padavė naujus penkiasdešimt eurų. „Šventė už sienos tęsis iki ryto“, – supyko Irmina.

— Girvydai, apiplėšei ką?!
Kaimyno akys bėgo tarp dviejų mėlynių.
— Kodėl iš karto apiplėšiau?
Irmina įprastai pažvelgė kupiūrą prieš šviesą, perbraukė pirštais ir staiga …
— Palauk, Girvydai, kažkas ne taip… Reikia patikrinti.

Įdėjo pinigus į banknotų tikrintuvą ir pašnabždėjo:
– Iš kur gavai tai?! Penkiolikmetė netikra!

Girvydas sustingo kaip nuotraukoje pasas, stipriau priglaudė butelius prie krūtinės, tarsi vienu metu atsisveikino su jaunystės sąjunga ir partijomis, prisimindamas pamirštą maldą. Staiga staigiai padėjo alkoholį ant stalo. — O šitus patikrink, – su viltimi padavė dar dvi penkiolikmetes. — Ir šitie padirbti. Privalau pranešti policijai! — Irmina, prisižadu, prie parduotuvės radau, tegu nubausiu save, piniginę numetė, o pinigus pasiėmiau. Nepradavinėk… – šaukė girtuoklis.

Kasetė mėgavosi jo baime ir tik norėjo prisipažinti, kad juokavo ir pinigai tikri, kai kaimynas griebė penkiolika tūkstančių ir greitai šoko prie šiukšliadėžės atsikratyti įrodymų. Girvydas su piktavališku džiaugsmu suplėšė pinigus į gabalus ir pabėgo į gatvę.

Irmina nesitikėjo tokio greičio. Kas ji padarė?! Bet jis pats kaltas, privedė prie to!

— Atsiprašau, – priėjo pažįstamas pirkėjas. — Aš neseniai pirkau picą… — Atsimenu, – atidžiai pasakė Irmina, – be grąžos. — Ne apie tai… Įsivaizduokite, nuėjau į mašiną, o piniginės neradau. Tokia nerūpestinga. — Daug pinigų buvo? – paklausė Irmina, prisiminusi Girvydą. — Ne dėl pinigų, tegu su jais. Dieną skubėdamas užrašiau ant vienos kupiūros labai svarbų telefono numerį. Prašymas: jei kas nors grąžins, jūs pinigus jiems palikite, o man tik numerį užrašykite. Štai mano vizitinė. — Gerai, – linktelėjo Irmina.

Nuotaika buvo prasta. Iki pamainos pabaigos galvojo, kaip padėti picų mėgėjui. Galiausiai, pagavo maišelį ir, pribėgusi prie šiukšliadėžės, išvertė jos turinį.

Namuose, užsidėjusi pirštines, pradėjo ieškoti suplėšytų gabaliukų, pečiuodama save už kvailą pokštą. „Ir jis geras nerūpestingas… Tikriausiai moters telefonas“, – pavydžiai pagalvojo Irmina ir akys pradėjo niežėti nuo ašarų. Numeris buvo rastas dviejuose gabaliukuose.

„O kaip dabar perduoti? Iš savo telefono negaliu skambinti, jis gali atsiliepti. Ir ką tada sakyti? Apie padirbtas kupiūras?“ Ištraukė vizitinę – Aleksiejus Leonas Malkevičius, firminis ir asmeninis telefono numeris. Reikia skambinti tik jam, bet iš svetimo numerio. Gal galima prašyti telefono iš kaimynės senutės? O kas, jei Aleksiejus perskambins, o ji nieko nesupras ir paskui prisimins, kad Irimna užėjo. Ir ką jis tada pamanys? Kad tai aš, ta pati kasininkė Irmina, ir radau pinigus, ir juos pasigriebiau, tačiau numerį išsiunčiau? Staiga jai šmėstelėjo mintis, kad galima prašyti telefono pas kiemsargį, vargu ar jis paskui galės ją apibūdinti. O jei gali… Tai reikia taip padaryti, kad nesugebėtų. Irmina puolė prie drabužių spintos…

Netrukus laiptinėje lėtai išsirideno storas rutulys: ant apsiausto uždėtas paltas, dvi šalikai… pūkinis šalikas ir ant viršaus kepurė. Tegul kas nors vėliau pabando sudaryti fotorobotą pagal šią juokingą būtybę. Rutulys nuriedėjo toliau nuo namo, painiodamas pėdsakus ir klausydamas garsų… čia brūkšt-brūkšt… Ir štai jis – liudininkas – inkognito Vidurio Azijos tautybės – kaip tik.

Priėjusi prie kiemsargio, Irmina tyliai pasakė: — Aka… duok telefoną, ačiū. Aka sustingo, apžiūrinėdamas rūbų krūvą. Reikėjo konkretizuoti: — Baterija išsikrovė. Reikia paskambinti. Ir parodė 50 eurų. Kiemsargis tyliai padavė telefoną. Irmina iškart išsiuntė Aleksiejui nežinomos moters numerį. UFFFF! Viduje pasidarė lengviau. — Ačiū-vyšninis-granatas-vynuogių — padėkojo ji ir skubėjo namo.

*

Aleksiejus negalėjo užmigti. Ne apie pinigus jis galvojo, o prisiminė dienos susitikimą, kai, Eidamas į kavinę pro stotelę, staiga išgirdo: — Lioša! Atviros autobuso durys matėsi draugo Viktoro veidas. Nematyti buvo penkerius metus. — Skubu į stotį. Išvykstu. Paskambink! — draugas pradėjo šaukti skaičius. Neturėdamas telefono, palikto kabinete, užrašė numerį ant kupiūros ir jau įsivaizdavo, kaip namuose ramiai paskambins Vytui iš savo vienišo buto. Nepavyko. Kad atitrauktų mintis, persijungė į malonią temą. Kasininkė Irmina, štai, kas užima jo mintis jau mėnesį. Prisiminė banguotus plaukus, akis kaip šviesaus dangaus, šiltą šypseną… Laikas susipažinti artimiau. Atsibodo vienatvė. Netikėtai išgirdo pranešimo signalą. Ekrane pasirodė tik numeris. Kurio?.. Ir staiga suprato – Viktoro. Ryte reikia paskambinti. Jei numeris rastas, vadinasi, ir pinigai. Dabar būtina skubiai padėkoti siuntėjui.

— Sveiki. Dėkui labai. Pinigus pasilikite, tai dovana. Vyriškas balsas su akcentu pasakė: — BALTELIS?.. Aš tavo kalbos nesuprantu. Kiemininkas. Ačiū. Ir išjungė. Tačiau jokia skirtumo, kas siuntė. Rytoj pasidalinsiu naujiena su Irmina. Va kaip vakar susigraudino, užjautė. Su mintimi, kad atsirado proga pasikalbėti, Aleksiejus su šypsena užmigo. O Irmina visą naktį praliūdėjo, gailėdama save, savo neišsipildžiusią gyvenimą, kartu pasigailėjo nepatikimo Girvydo ir nepasiekiamo Aleksejaus.

*

Kitą vakarą džiaugsmingas Aleksiejus priėjo prie kasos. — Irmina, viskas gerai. Man persiuntė prarastą numerį, aš paskambinau kitam… – pradėjo jis ir staiga sustojo per pusę žodžio. – Stop… o iš kur jie žinojo mano telefono numerį? Juk vizitinę daviau tik jums. Irmina tylėjo, neturėdama ką pasakyti nė žodžio. — Tai reiškia, kad jūs radote pinigus ir… persiuntėte numerį? Nesulaukęs atsakymo, Aleksiejus greitai nuėjo prie išėjimo. „Viskas! Jis laiko mane vagimi. Tai pabaiga!“ – pasibaisėjo Irmina, sugriebė rankinę ir su ašaromis bėgo iš paskos. — Aleksijau, palaukite!!!

Parduotuvės lankytojai stebėjo, kaip mergina pribėgo prie vyro ir pradėjo greitai jam ką nors sakyti, tada atidarė savo rankinę ir ištiesė ranką. Aleksiejus žiūrėjo į du gabaliukus nuo raudonos kupiūros, kur buvo užrašytas Viktoro numeris… Po kelių minučių nuo jų sklido garsus juokas.

*

Greitai Malkevčiai surengė vestuves, kuriose Irmina pasirinkdavo ir juokėsi, ir verkė, tačiau šį kartą iš didelio laimės. Girvydui taip pat atėjo laikas…

Rate article
Zibainis
Add a comment

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

ten − seven =

Vėlyvas vakaras miesto parduotuvėje.