Vyras įėjo į namus ir neteko amo… Prieš pusmetį jam buvo padovanotas mažas kačiukas, kurį pavadino Bėda. Netikėtai atvykusi pas jį kartu su šeima dukterėčia rado mažylį gatvėje. Paduodama jį į rankas ji pasakė:
– Tu gyveni vienas. Vis neatsiradai poros. Tavo darbas įtemptas. Autobuso vairuotojas. Grįši namo, o čia tavęs kas nors laukia. Katės – jos šilumą ir ramybę sukuria…
Ak kaip! Jis ir patikėjo. O kodėl gi ne, pamanė. Gal tai tiesa. Grįžti namo, visas pavargęs nuo keleivių ir vairuotojų, nenorinčiųleisti kelio. Ir čia – ramiai ant sofos guli kažkas. Miau ir murk. Džiaugiasi, lipa ant rankų ir nori būti glostomas.
Na, suprantate, ponios ir ponai, tai buvo jo patirties trūkumas. Katinas nepateisino jo lūkesčių. Iš nuolankaus ir malonaus mažylio pavirto į paauglį-vengerį. Sėdėti ant rankų ir būti glostomas jis nemėgo, bet siaustis… Kiek tik nori!
Neišmanymo vedamas vyras nusipirko muses laukiančią mikliojį, kuriuo žudė musę. Mažytes greitas ar dideles, kažkodėl vadinamas mėšlo. Ir stebėjo Bėda vyrą, plakančiu muses, labai atidžiai. Prisiminė, matyt, informaciją rinko. Ir vieną dieną nusprendė padaryti laimę savo žmogui. Ir padarė…
Taigi, grįžkime prie to momento, nuo kurio pradėjome.
***
Vyras įžengė į namus ir neteko amo. Nieko! Visiškai nieko daugiau negulėjo ir nestovėjo jo bute. Tokia betvarkė, kad galėjai manyti, jog dvi gaujos banditų surengė susirėmimą jo namuose ir naudojo… beisbolo lazdas!
Kėdės buvo nulaužtos. Vazos, stiklinės ir visas kitas, kas stovėjo ar gulėjo ant stalo, palangėse ir spintelėse, dabar dengė grindis, tolygiai pasklidę stiklo, molio ir plastiko šukių…
Užuolaidos priminė kažkokios mados šventės juosteles, o virtuvėje… Ketchupas maišėsi su raugintais agurkais ir uogiene. Čia pat rūpestingai supiltos druskos, cukraus ir pipirų kalvelės. Šakutės ir šaukštai gulėjo krūvelėse. Virtuvės užuolaidos buvo nuplyštos kartu su strypais ir gulėjo visame šioje prabangoje, o visiškai tuščioje valgomojo stalo…
Štai ten sėdėjo labai patenkintas Bėda, ir prieš jį buvo musė. Didžiulė, kaip lėktuvas. Bėda žiūrėjo į žmogų nugalėtojo akimis ir maloniai murkė.
Na, dabar! Dabar žmogus jį pagirs. Visą dieną, nesustodamas ir nejausdamas jokių pastangų, jis bėgiojo po butą, gaudydamas šią įžūlią musę. Baisiai pavargo, bet pagavo! Ir dabar gali ją pateikti kaip laimėjimą ir pelnyti pelnytą atlygį.
Nuo tiek daug malonių minčių Bėda net sukurtinės padarė iš kojų. Vyras pakėlė kėdę ir pasodino ant jos. Jis nežinojo, ką daryti pirmiausia. Tvarkytis, vakarieniauti ar barti Bėdą, bet ilgai nesvarstė. Nes į duris pasibeldė. Jis atsikėlė ir, perėjęs prieškambarį, atidarė. Jo nuostaba dar labiau didėjo.
Koridoriuje stovėjo trys policininkai, o už jų – apie dešimt kaimynų. Policininkai laikė rankas ant pistoletų rankenų.
– Sulaukėme skambučio… – pradėjo vienas iš jų.
– Daug kartų, – pridūrė kitas. – Ir sakė, kad jūsų bute vyksta kažkas labai blogo. Genda baldai, dūžta indai. Ir girdisi baisus cypimas ir šauksmas. Ar galėtumėte mus įleisti į butą ir įsitikinti, kad viskas tvarkoje, na, jūs… Visąlaik… pakelkite rankas, prašome, sukryžkite jas ant galvos ir atsitraukite į tolimą kambario kampą.
Kaimynai žiūrėjo į vyrą su baime ir pasmerkimu.
– Ah-ha… Tai štai kaip, – pasakė vyras. Ir pridūrė: – Prašom, prašom!
Jis atsitraukė į tolimą kambario kampą ir sukryžiavo rankas ant galvos. Policininkai vaikščiojo po butą, matydami baisų suirutę ir kažko ieškojo, pereidami iš kambario į kambarį.
– Ko ieškote? – pasidomėjo vyras.
– Kūno, – atsakė vienas iš policininkų. – Ir jūsų paaiškinimo, kas nutiko.
– Ak, kūnas! Kūną dabar jums ir pateiksiu, – sutiko vyras. Policininkai netrukus įsitempė ir padėjo rankas ant pistoleto rankenų. Atsargiai, prie sienos, stengdamasis nedaryti jokių staigių judesių, vyras pasiekė virtuvę. Ir, atidaręs duris, parodė didelį gestą.
– Prašom! – pasakė jis. – Štai kūnas.
Policininkai, stumtelėdami jį į šoną, įžengė į virtuvę. Kūnas sėdėjo ant stalo ir įžūliai šypsojosi. Kūnui patiko dėmesys. O prieš jį gulėjo musė.
Kelioms sekundėms kambaryje tvyrojo tyla, kol policininkai susiorientavo ir apsidairė. Tada jų akyse pasidarė aiškiau. Pirmas pratrūko juoktis tas, kuris pradėjo pokalbį, o paskui užsikūrė ir kiti.
Jie juokėsi ir negalėjo sustoti, o Bėda žiūrėjo į juos ir į vyrą nugalėtojo žvilgsniu, lyg sakydamas: „Štai. Matai? Visi laimingi. O tai reiškia, kad ne veltui stengiausi!“.
Paskui policininkai dar pusvalandį fotografavosi su muse ir Bėda ant rankų jo sukurto chaoso fone. Visi juokėsi ir buvo labai laimingi. Labiausiai patenkintas buvo katinas. Žinoma! Visi vertino jo pastangas.
***
Kai policija ir kaimynai išėjo, vyras vėl sėdo ant kėdės.
– Aš jums padėsiu, – išgirdo jis balsą ir atsisuko.
Šalia stovėjo moteris iš pirmojo aukšto.
– Šiandien turiu laisvą dieną, – pasakė ji ir nusišypsojo. – Jūs pats užtruksite iki nakties, o kartu mes greitai susitvarkysime.
– Man yra nesmagu jums trukdyti, – nusiminė vyras.
– Oi, ką jūs! – atsakė jam moteris. – Tai normalu. Man vis tiek nėra ką veikti. Esu viena. Niekas manęs neturi. Tik mama. Ji gyvena netoliese. Ar bausite šį niekadėją, na, ar bent gi barti? – paklausė ji, linktelėdama į Bėdą.
Antrasis sėdėjo ant stalo virtuvėje ir dešine letenėle žaidė su didžiąja muse.
– Ką gi, barti… – atsiduso vyras. – Dabar pabarsiu…
Jis atsistojo ir, priėjęs prie Bėdos, paėmė į rankas:
– Koks tu negeras niekadėjas! Ar galima taip elgtis? Ne. Negalima.
Bėda perkojo kojomis – tėtis jį barė. Taip gražiai ir švelniai, kad nebuvo įmanoma susilaikyti. Jis, atsitūpęs aukštyn, palaižė savo žmogų tiesiai į kairį skruostą, o vyras… pabučiavo jį į nosį.
– Gerai, puiku. Šaunuolis esi, – pasakė jis Bėdai. – Vadinasi, viską teisingai supratai. Kad daugiau taip nebedarytum.
Ir nuleido katiną ant grindų. Bėda pakėlė uodegą ir pradėjo trintis į moters kojas. Ji kvatojo.
– Kaip gražiai jį išbarsčiau, – šypsojosi ji. – Kodėl anksčiau jūsų nepastebėjau?
– Nežinau, – atsakė vyras. – Galbūt todėl, kad anksčiau buvau nelaimingas, o dabar, kai pas mane atsirado Bėda, iškart pridėjo laimės.
Ir ranka parodė į chaosą, sukurtą katino.
Moteris surinko telefonu pažįstamą meistrą, ir kitą dieną vyrui visame bute sumontavo stiprų smulkų tinklelį ant visų langų. Dabar Bėda galėjo laisvai gulėti ant palangės ir stebėti paukščius bei dideles, riebias muses.
O moteris ir vyras sutvarkė visą netvarką, išnešė ir išmetė visus sudužusias indus, išvalė grindis, nuėmė suplėšytas užuolaidas. Ir nuėjo į parduotuves rinktis naujų.
Grįžo vakare, vyras nusipirko užkandžių ir labai skanų tortą. Ir butelį šampano. Na, suprantate, ponios ir ponai. Norint atšvęsti naujokyną. Į seną butą. Kartu su moterimi.
Jie sėdėjo virtuvėje prie stalo, valgė, gėrė ir kalbėjosi. Ir jiems buvo gerai, o ypač gerai Bėdai. Jis gulėjo moters ant kelių ir sumanė… naują pagalbą tėčiui.
***
Galų gale viskas baigėsi puikiai. Bėda, žinoma, atkakliai padeda dviem. Tėčiui ir naujai mamai. Kuri atėjo į jų butą vien dėl to, kad rado jį, Bėdą. Ir pripažino jį kaip savo nekaltą katiną.
Ir tėtis su mama dabar kartu šalina pasekmes jo pagalbos.
Ką jūs galvojate?
Kaip priešingai?
Kaip jūs kitaip manote?