Atra laivui grįžo į uostą trimis dienomis anksčiau nei planuota. Visi, kas ką nors išvis galvoja, nujaučia, kas atsitiko, tačiau galėję susapnuoti dar blogiau…
Dargėdų sutuoktinių pora Vilniuje buvo visiems simpatiški. Ji – graži natūrali blondinė, ilgos kojos, retai matytas malonumas ir draugiškumas. O žinoma, dauguma gražių moterų nelinkusios tokiems bruožams. Jis – statomas, vyriškas leitenantas, taip pat nepriskirtinas vyrų patrauklumo stokai. Šeima gyveno it susijusi širdys ir niekada nedavė pagrindo apkalboms. Parduotuvėje Donatas ir Gražina vaikščiojo susikibę rankomis tarsi pionieriai, atskirai juos beveik niekas nematė. Jų pora švietė meile ir laime. Žodžiu – idilija.
Metams bėgant, jausmai tik augo, priešingai nei daugeliui kitų porų. Per septynerius metus tarp jų nebuvo nė menkiausios nesantaikos. Vienintelis dalykas, šiek tiek viiementis Donatą, buvo pavydas – amžinas laimingų porų palydovas. Būdamas iš prigimties tvirtos valios žmogus, Donatas laikė pavydą savyje, nekeldamas į paviršių.
Kas žino, kokios audros siautėjo po Donato povandenine ramuma, matant, kaip vyrų žvilgsniai seka jo žmoną, ir girdint komplimentus švenčių metu iš kolegų. Išoriškai to nepastebėta, net Gražina nė nenutuokė apie vyro abejones, o gal net nenorėjo žinoti. Donato nepasitikėjimas kaupėsi, nes jis buvo vos gyvenama ugnikalnio likučių būsenos.
Laivas išplaukė jūron pagal tikrinkos grafiką – dešimt dienų streso ir nemiegotų nakčių. Ankstyvą rytą Donatas atsisveikino su žmona, pabučiavo sūnų ir pažadėjo grįžti po dešimties parų. Jūrose kilo nemalonumai, technika nuolat gedo. Donatas susidūrė su mechaniniais sunkumais, dieną ir naktį kalant techniką, tačiau aukštesniųjų sprendimas laivui sugrįžti į uostą per septynias dienas dėl masinių gedimų tapo apgailėtinas. Vienintelė mintis, šviesdinusi Donato nuotaiką, buvo greitesnis sugrįžimas į žmonos glėbį.
Kaip įprasta, į uostą grįžo vėlai vakare. Vos baigė tvarkytis, Donatas nė neišgėręs stiklelio laivo grįžimą atšvęsti, kaip vėjas pasileido namo. Nulėkęs iki trečio aukšto pasiekė savo duris.
Buvo ankstyva naktis. „Dar miega,” pagalvojo Donatas. Pasilenkti siauro koridoriaus gale, jis švelniai įstatė raktą į užraktą ir tyliai atidarė duris. Būdamas mechaniku, Donatas nuolat teparamą užraktą, kuris niekad jo neapvylė.
Didžiam nusivylimui žmona nemiegojo. Iš neuždarytos miegamojo durys kirto šviesos pluoštas bei girdėjosi balsai. Donatas nežinojo, ką girdėjo, ir net pats nepamėgino rasti aprangos. Atsargiai, net nepasiėmęs skrybelės, jis prisiartino. Ką išvydo, net ir blogiausiuose sapnuose nebūtų susapnavęs.
Naktinis stovas švietė. Lovoje buvo moteris su blondinėmis kasomis ir kitafigūrinis vyras, nuogas meilės veiksme – moteris skambėjo taip, kaip niekad nesikabino su juo. Vokietis šoko kaip sužalotas.
Nežinia kiek laiko Donatas stovėjo paralyžiuotas. O atsikvoėjęs, nebeatsakydamas už savo veiksmus. Protokoluose tą vadina „dvasinio šoko būsena”. Apstulbęs keršto liepsnose, Donatas bandė atrasti, kur diržas su dėklu. Nei buvo. Nei korpusas. Donatas šoko į virtuvę.
Pirma, kas pakliuvo į rankas, buvo šakutė – graži šeimyninio komplekto, gauta vestuviniame dovanų rinkinyje. Suspaustas grynų darinos, neoficialų šaltą ginklą, Donatas nusiaubė miegamąjį. Įsibrovęs kaip tornadą į neištikimos žmonos šventyklą, kitą ranką perkandęs kitą šakutę. Norai pabaigoje neliko abejonių.
Ranka nevirpėjo. Šakutė aprašydama užbaigtą lanką nužengė į gynėją sėkmingai. Sukibęs šauksmas – kovos meto klyksmas „Bombarduoji!” Kaimynas, karo veteranai, likę mieste įsikūrę, pabudo šaukiniu „Boma!” Ir, atrodant, neliko nei užmesti.
Dangu miesto dalis tiems patiems priminėjo katastrofos grėsmę, žiūrėjęs filmus „Griaudžiantieji Ugniai!” Kaimynų vaikai negalėjo užmigti, ir jų tėvai buvo padėję, o kitaip išgirsti pokalbio. Kol šalies šuo kaimynų šuo vilko ryte apverkė didelį gyvenimo netekimą.
Palikęs keršto įrankį įkibusi šventovės prakeikimo, Donatas apsisuko ir per atitinkamą eigą išėjo. Likdavo vienintelis troškimas: atversti svetimą namą, įgerti gerą kiekį ir rytą pasiimti daiktus.
Eidamas jis nesusimąstė. Bet labai nuostabus, koridoriuje jau degę šviesos srovelė, o šalia stovėjo Gražina, sunktame chalate, skara ant galvos, žavinga ir viliojanti. Nauja trupinys į gyvenimą pasimetė finansiniai nuorodus. Iš kitos pusės tai atrodė, kaip žaidimą „užšaldyk”.
Donatas liko aktyvus, išgavo žodžių drąsų, bet labai sunkiai.
– “O ten kas?”
? ? ?
– “Tavo brolis Petras su žmona čia. Perkėlė juos pas mus. Aš miegamąjį pasiūliau palikti, kol nesi, likome sūnumi. Kiek tuo metu buvo balsų?”
„Žinai,” jis pasakė, „yra kažkas su šakute…” – Ir dvejais žodžiais krito sukrėstas į damą.
Nors žinojo, jog brolis bus perneštas į Vilnių, o žmona blondinė, atvykimas buvo užtuoktis. Drastiškomis aplinkybėmis viskas klostėsi kur kas geriau. Petro sėdėjimą už laikraštis urgentinės medicinos tereikėjo gerai atkurti. Įkandin šaipiniai seselės Lido aidai Aidus Viesulas tapo tik sesuo neapgauta sostinė.
Tai buvo viskas gerai baigta. Sėdėjimas tai atkūrė Lido, o priežastis šakelės pagrindu Briuselis stebėjosi. Tais atžvilgiais galėsite palikti nuostabias nuorodas. Petras žmona Liuda keturią seserį ir chirurgas. Keturi mėnesiai šokėjo. Ir net tik miegant Jurgitutus.
Bendra laika proskenus, kitas poras ir šventus gyvenime. Gyvenimas atnaujintas. Donatas ir Gražina vaikščiojo rankas prapjaustomi lyg balandžiai. Saulė švietė, laivai bėgo jūros link. Vis tik Gražinos yra atsargios su pagodomis, nenuvalydama net dantų irklas, o Donatas laikui einant, belsdavo penkių durų riba, belsdavo, laukdavo atidarytose. Kalbant apie Petras ir žmoną, jie buvo patenkinti, kad jų mildinės vilkkėnė buvo niekada daugiau nakvoti.